Energetyki dozwolone od lat 18? Kiedy zakaz sprzedaży wejdzie w życie?

Lekarze, dietetycy, psychoterapeuci popierają pomysł wprowadzenia zakazu sprzedaży napojów z kofeiną i tauryną osobom do 18. roku życia oraz w szkołach. Zgodnie z poselskim projektem zmian zakaz dotyczyłby sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom niepełnoletnim, a także obowiązywałby na terenie szkół i innych placówek oświatowych oraz w automatach.

Zdjęcie autorstwa Sean Patrick z Pexels

Jak informuje serwis Prawo.pl, według poselskiego projektu zakazane byłoby też reklamowanie energetyków w telewizji, kinie, teatrze i radiu w godzinach 6 - 20. Reklamy tych produktów musiałyby zniknąć z prasy młodzieżowej i dziecięcej, okładek dzienników i czasopism oraz słupów i tablic ogłoszeniowych.

Grzywna za złamanie zakazu mogłaby wynieść od 10 tys. zł do 500 tys. zł., a oprócz tego lub łącznie może być wyznaczona kara ograniczenia wolności. 

Wielu dietetyków oraz terapeutów uzależnień uważa, że sprzedaż energetyków powinna być zakazana osobom małoletnim. 

Zdecydowanie jest to droga do załatwienia problemów emocjonalnych chemicznie, a nie w oparciu o własne zasoby.

– mówi w rozmowie z Prawo.pl dr Adam Kłodecki, psychoterapeuta uzależnień z ponad 30-letnią praktyką.

Według raportu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA, 2013 r.) 18 proc. dzieci w wieku 3-10 lat deklarowało spożywanie napojów energetyzujących. Piło je też 68 proc. nastolatków w wieku 10-18 lat. U dorosłych odsetek wyniósł 30 proc. Tymczasem energetykami można się łatwo zatruć.

Napoje energetyzujące zawierają blisko 32-48 mg kofeiny w 100 ml produktu, czyli standardowa puszka zawiera już od 80 do 120 mg kofeiny. Dla porównania filiżanka kawy parzonej zawiera około 60 mg kofeiny, zaś filiżanka kawy rozpuszczalnej w granicach od 40 do 70mg. Spożycie pięciu puszek napoju energetyzującego, czyli w przeliczeniu przyjęcie 500 mg kofeiny może wiązać się z zatruciem kofeiną.

– przestrzega na łamach Prawo.pl dietetyczka Klaudia Plajzer.

Powikłania sercowo-naczyniowe należą do najczęściej występujących wśród osób, które spożywają energetyki. Zaburzenia ze strony układu krążenia obejmują zwiększony krótkotrwały wzrost ciśnienia krwi i częstości uderzeń serca oraz spadek mózgowego przepływu krwi z powodu spożytej kofeiny.

Projekt ustawy określa, co uznaje się za napój z dodatkiem kofeiny lub tauryny. Według tej definicji jest to napój będący środkiem spożywczym, ujęty w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, „w którego składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie".

Zgodnie z projektem nowelizacja ustawy o zdrowiu publicznym miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2024 r.

 Źródło: Niezalezna.pl, Prawo.pl, PAP MediaRoom

 

#zakaz sprzedaży energetyków dzieciom #napoje energetyczne

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo