Ryzyko demencji można zmniejszyć. Wystarczy oczyścić powietrze

Redukcja zanieczyszczenia powietrza w miejscu zamieszkania może zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji u starszych kobiet – wynika z amerykańskiego badania, które publikuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Zdjęcie autorstwa Rubenstein Rebello z Pexels

Dotychczasowe badania wykazały, że zanieczyszczenie powietrza przyspiesza spadek zdolności poznawczych u starszych osób i jest czynnikiem ryzyka rozwoju demencji

Naukowcy z Keck School of Medicine, University of California w Los Angeles analizowali związek między redukcją zanieczyszczenia powietrza w miejscu zamieszkania a ryzykiem rozwoju demencji na podstawie danych zebranych w projekcie badawczym pt. Women’s Health Initiative Memory Study - Epidemiology of Cognitive Health Outcomes (WHIMS-ECHO). Analizą objęto 2239 kobiet w wieku 74-92 lata. Panie, które nie miały demencji na początku badania były poddawane testom sprawdzającym zdolności poznawcze od roku 2008 do roku 2012. W tym czasie zidentyfikowano 398 przypadków demencji. 

Okazało się, że u kobiet mieszkających w miejscach, gdzie zanieczyszczenie powietrza cząstkami stałymi o średnicy do 2,5 mikrometra (PM 2,5) oraz dwutlenkiem azotu (NO2) najbardziej spadło, ryzyko demencji zmniejszyło się odpowiednio o 14 proc. oraz 26 proc. 

Związek ten utrzymywał się niezależnie od takich czynników, jak: wiek, miejsce zamieszkania, wykształcenie, społeczno-ekonomiczne warunki życia, czynniki ryzyka chorób układu krążenia oraz posiadane wariantu genu kodującego apolipoproteinę E (wariant ApoE e4), który ma związek ze skłonnością do miażdżycy i choroby Alzheimera

Poprawa czystości powietrza miała też związek z ogólnie lepszą sprawnością umysłową i lepszą pamięcią, co zdaniem badaczy sugeruje, że korzystnie wpływa to na wiele obszarów mózgu. 

Nasze badanie jest istotne, ponieważ jako jedno z pierwszych wskazuje, że zredukowanie zanieczyszczenia powietrza w pewnym okresie czasu może być korzystne dla zdrowia mózgu starszych kobiet i zmniejszać prawdopodobieństwo rozwoju demencji.
- tłumaczy główna autorka badania dr Xinhui Wang. 

Jak dodała, ważne jest to, że korzyści z poprawy jakości powietrza odnoszą wszystkie starsze kobiety, nawet te bardziej zagrożone demencją.
 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo