Przełomowy wynalazek! Wytwarza wodę z… powietrza! Nawet na pustyni

Ten wynalazek to prawdziwy przełom! Hiszpański inżynier opracował system pozyskiwania wody pitnej z powietrza w ekstremalnych warunkach klimatycznych, który sprawdza się nawet na pustyni. Dzięki naszemu urządzeniu już dostarczamy czystą wodę mieszkańcom pustynnych terenów Namibii, Iranu, Libanu i Jordanii – tłumaczy Juan Veiga - syn wynalazcy.

Zdjęcie autorstwa Oleg Magni z Pexels

Maszynę skonstruował, 82-letni obecnie inżynier Enrique Veiga, w czasie poważnej suszy, która dotknęła południe Hiszpanii w 1990 roku. Urządzenie wykorzystuje energię elektryczna do chłodzenia powietrza do momentu, aż skropli się woda, podobnie do efektu kondensacji w urządzeniach klimatyzacyjnych. Pozyskiwana woda jest następnie oczyszczana, aby stała się zdatna do picia.

W przeciwieństwie do innych generatorów tego typu wynalazek Veigi sprawdza się w warunkach pustynnych. Inne generatory oparte na podobnej technologii funkcjonują jedynie w warunkach wysokiej wilgotności powietrza otoczenia (50-80 proc.) i w stosunkowo niskich temperaturach (do 30 st. C), podczas gdy urządzenia Veigi sprawdzają się w miejscach, w których temperatura przekracza 40 st. C, a wilgotność wynosi poniżej 20 proc. Oprócz tego zużywają mniej energii elektrycznej.

Problem pozyskiwania energii jest zazwyczaj rozwiązywany na miejscu. Zazwyczaj w celu obniżenia kosztów i zmniejszenia wpływu na środowisko wykorzystywane są w tym celu odnawialne źródła energii, np. energię słoneczną, ale na pustyniach, paradoksalnie, jest to energia wiatrowa. Powodem jest fakt, że piasek szybko zanieczyszczał panele słoneczne, obniżając ich wydajność.

Według samego inżyniera - Enrique Veigi „celem wynalazku jest zaopatrzenie w wodę mieszkańców regionów pustynnych czy dotkniętych suszą obszarów z obozami dla uchodźców”. 

Chcemy także pomóc ludziom, którzy muszą chodzić wiele kilometrów po wodę ze studni.
- tłumaczy w wypowiedzi cytowanej na portalu swojej firmy Aquaer Generators z siedzibą w Sewilli.

Produkowane przez nią urządzenia w mniejszej, łatwej w transporcie wersji, mogą wyprodukować 50-75 litrów wody dziennie, zaś większe - nawet 5 tys. litrów - poinformował. Zgodnie z danymi Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF) obecnie jedna trzecia ludności świata doświadcza niedoborów wody, a globalne ocieplenie pogłębia ten problem.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo