Przebadano 18 mln. ludzi po udarze. Wnioski są szokujące

Nawet krótkotrwała ekspozycja na zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko udaru mózgu i zgonu z tego powodu. Aby wskaźnik ryzyka drastycznie podskoczył wystarczy wdychanie zanieczyszczonego powietrza w ciągu zaledwie pięciu dni. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Jemeńskiego w Ammanie, którzy na łamach czasopisma „Neurology” przedstawili wyniki analizy danych z 110 badań obejmujących łącznie ponad 18 milionów osób po przebytym udarze mózgu.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Nawet krótkotrwała ekspozycja na zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko udaru mózgu
Zdjęcie autorstwa Arthur Ogleznev z Pexels
  • Nawet krótkotrwała ekspozycja na zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko udaru mózgu i zgonu z jego powodu.
  • Wyższe stężenie dwutlenku azotu było powiązane ze wzrostem ryzyka udaru mózgu o 28 proc., wyższe stężenie dwutlenku siarki wiązało się ze wzrostem ryzyka udaru o 15 proc., w przypadku ozonu wzrost wynosił 5 proc., tlenku węgla – 26 proc., cząstek stałych PM1 – 9 proc, cząsteczek PM2,5 – 15 proc. a cząsteczek PM10 – 14 proc.
  • Ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza miała też związek z istotnie wyższym ryzykiem zgonu z powodu udaru mózgu.

Badacze badali związek między ekspozycją na różne zanieczyszczenia powietrza, takie jak dwutlenek azotu, ozon, tlenek węgla, dwutlenek siarki, a także cząstki stałe o różnych średnicach (PM1, PM2.5, PM10), z ryzykiem wystąpienia udaru mózgu i zgonu z tego powodu.

Zanieczyszczenia w powietrzu – groźny dwutlenek azotu

Analiza potwierdziła istotny, silny związek między krótkotrwałym narażeniem na zanieczyszczenie powietrza a podwyższonym ryzykiem udaru mózgu. Wyższe stężenia dwutlenku azotu związane były z 28% wzrostem ryzyka, dwutlenku siarki z 15%, ozonu z 5%, tlenku węgla z 26%, PM1 z 9%, PM2.5 z 15%, a PM10 z 14%.

Dwutlenek siarki w zanieczyszczonym powietrzu

Najbardziej znaczący związek z ryzykiem zgonu z powodu udaru mózgu stwierdzono w przypadku dwutlenku siarki, co wiązało się z 60% wzrostem ryzyka, oraz dwutlenku azotu, gdzie wzrost wynosił 33%.

Wcześniejsze badania sugerowały związek między długotrwałą ekspozycją a ryzykiem udaru mózgu, ale to badanie skoncentrowało się na zaledwie pięciu dniach narażenia, co potwierdza istnienie związku między krótkoterminowym narażeniem na zanieczyszczenie powietrza a zwiększonym ryzykiem udaru mózgu. 

– mówi prowadzący badanie, Ahmad Toubasi.

Naukowiec podkreślił konieczność globalnych działań zmierzających do wprowadzenia regulacji ograniczających zanieczyszczenie powietrza.

Podsumowanie:

Zanieczyszczenie powietrza jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego.

Nawet krótkotrwała ekspozycja na zanieczyszczone powietrze może zwiększać ryzyko udaru mózgu i zgonu z jego powodu.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP, Neurology

 

#zanieczyszczenie powietrza #zanieczyszczone powietrze #udar mózgu

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
MaŁu
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo