Rewolucja seksualna w podstawówkach » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Prezydent Duda odsłoni pomnik w Amerykańskiej Częstochowie. Szef Klubów GP na USA: To nasze wielkie święto

To jest wielkie wydarzenie polonijne, to dla nas wielkie święto - mówił o dzisiejszym odsłonięciu pomnika w Amerykańskiej Częstochowie szef klubów Gazety Polskiej na USA Tadeusz Antoniak. W rozmowie z Tomaszem Sakiewiczem w Telewizji Republika, Antoniak opowiedział o genezie powstawania pomnika bohaterów walki o niepodległość Polski i bohaterów ruchu "Solidarność".

Tomasz Sakiewicz i Tadeusz Antoniak
Tomasz Sakiewicz i Tadeusz Antoniak
printscreen - Telewizja Republika

Dziś w tzw. Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown (stan Pensylwania) odsłonięty zostanie pomnik upamiętniający bohaterów walki o niepodległość Polski w latach 1994-1945 oraz bohaterów ruchu "Solidarność". Pomnik będzie odsłaniał prezydent Andrzej Duda. W "Politycznej Kawie" Telewizji Republika Tomasz Sakiewicz rozmawiał z inicjatorem jego powstania Tadeuszem Antoniakiem, przewodniczącym Komitetu Katyńsko-Smoleńskiego. Antoniak jest też koordynatorem Klubów Gazety Polskiej na całe Stany Zjednoczone.

Idea powstała w wyniku rozmów dwóch działaczy "Solidarności" z różnych okresów, Janusza Kudełko - z lat 80., z okresu "karnawału Solidarności", Piotra Stilgera - w 88. roku brał udział w strajku w Stalowej Woli. W czasie drogi na rocznicowe uroczystości wprowadzenia stanu wojennego, w Amerykańskiej Częstochowie, rozmawiali i stwierdzili, że nie ma w Stanach Zjednoczonych takiego pomnika. To jest dwóch działaczy Klubu Gazety Polskiej z Nowego Jorku. Zwrócili się z tą inicjatywą do nas, czyli do Komitetu Katyńsko-Smoleńskiego, który jest już doświadczony w takich sprawach, postawił Pomnik Żołnierzy Niezłomnych, Obelisk Smoleński i wiele innych inicjatyw

– tłumaczył Tadeusz Antoniak.

Po rozmowach z ojcami paulinami, pomnik został postawiony i po roku pracy dziś będzie odsłonięty.

To jest wielkie wydarzenie polonijne. Przybycie do takiego miejsca, w którym byli wcześniej prezydent Johnson, prezydent Reagan, prezydent Bush, pani premier Beata Szydło, po raz drugi przyjeżdża urzędujący polski prezydent. To jest dla nas wielkie święto

– dodał Antoniak.

Na pomniku podane są symboliczne daty, w tym celowo wybrany 1966 rok - jak mówił Tadeusz Antoniak "niedoceniany rok tysiąclecia chrztu państwa polskiego". Gdy komuniści chcieli zawładnąć i zeświecczyć to święto, co im się nie udało. Kolejno wymieniane są zatem na pomniku lata: 1956, 1966, 1968 - zryw studentów, 1970 - strajki na Wybrzeżu, 1976 - Radom i Ursus, 1980/81 - "karnawał Solidarności" i stan wojenny.


Oglądaj Telewizję Republika na żywo:

 



Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

#Tadeusz Antoniak #pomnik bohaterów #Amerykańska Częstochowa #USA #Andrzej Duda

Mateusz Tomaszewski