Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Ważna debata EKR. Co dalej z przyszłością Unii Europejskiej?

W Sofii odbyła się w piątek druga konferencja grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim pt. "Unia Europejska 2.0. Program Przebudowy" - poinformowano w komunikacie. Udział w niej wzięli m.in. europosłowie PiS prof. Ryszard Legutko i prof. Zdzisław Krasnodębski.

pixnio

Było to kolejne wydarzenie w ramach europejskiej trasy EKR "Przyszłość Europy. Nowa nadzieja", podczas której europosłowie EKR dyskutują z politykami, naukowcami i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego w stolicach poszczególnych państw o możliwych dla Unii scenariuszach.

Prof. Legutko mówił o panującym od lat przekonaniu, że możliwe są tylko dwa scenariusze reformy Unii - ściślejsza UE bądź też rezygnacja z europejskiego projektu.

- Dlatego rozpoczęliśmy serię wydarzeń, aby udowodnić, że jest droga pośrednia między tymi dwiema skrajnościami

- dodał.

Jego zdaniem poprzez postępująca centralizację i biurokrację Unia zaczęła zmieniać pierwotnie obrany kierunek, a szacunek dla narodowych tradycji i różnorodności został zastąpiony obsesją narzucania jednego, ideologicznego punktu widzenia.

- Chcemy wspólnoty państw UE, która działa mniej, ale efektywniej. Chcemy, by Europa powróciła na właściwe tory i ponownie umieściła narodowe demokracje w centrum idei europejskiej. Chcemy odbudować Europę jako Wspólnotę, która zaoferuje krajom członkowskim platformę współpracy, która pomoże promować dobrobyt i bezpieczeństwo Europy dla przyszłych pokoleń

- podkreślił.

Prof. Krasnodębski powiedział, że Europa dziś nie jest w dobrej kondycji.

- Trzeba wsłuchać się w to, co mówią konserwatyści

 - podkreślił. Zwrócił uwagę na problem postępującej centralizacji, która jeszcze bardziej uwidoczniła się w dobie pandemii Covid-19.

Europoseł PiS zauważył, że wiele osób uważa, że nikt nie wspiera konserwatywnego punktu widzenia i nie jest on istotny.

[polecam:https://niezalezna.pl/377420-mozna-sie-bylo-tego-spodziewac-biedron-znowu-straszy-polske-kwestia-tzw-praworzadnosci

- Dlatego ważne byśmy poczuli, że nie jesteśmy sami w Europie, a takie dyskusje na pewno temu służą

 - powiedział.

Zdaniem prof. Krasnodębskiego ważne jest, by zbudować solidarność międzynarodową, ale należy pamiętać, że należy się liczyć z różnymi punktami widzenia.

- Musimy dokonać restartu i znaleźć wspólny mianownik

- mówił.

Debata ma być kontynuowana podczas kolejnej konferencji, która odbędzie się 18 lutego w Chorwacji.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Unia Europejska #Europa #EKR #UE

albicla.com@adriansiwek