Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Są równi i równiejsi! Prawo niemieckie, francuskie i włoskie ważniejsze niż unijne?

Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta w programie „O co chodzi” w TVP Info mówił o propozycjach pytań referendalnych. Tłumaczył, dlaczego zasadne jest pytanie dotyczące kwestii obecności Polski w Unii Europejskiej oraz wyższości prawa narodowego nad unijnym. Wspomniał, jak na tę kwestię patrzą np. Niemcy.

pixabay.com/pixel2013/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

Czyje prawo może być wyższe nad prawo unijne?

Andrzej Duda zapowiedział, że wniosek w sprawie referendum konstytucyjnego ma wpłynąć do Senatu najwcześniej 20 lipca.

Uważałem, że w referendum ws. konstytucji nie powinno być więcej niż 10 pytań, obecny projekt to 15 pytań. Chcę, żeby Rada ten temat przedyskutowała – mówił prezydent, rozpoczynając posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju, poświęcone przygotowaniom do referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w konstytucji.

Prezydent podał też przykłady pytań referendalnych. Były też takie dotyczące wyższości praw narodowego nad unijnym.

Paweł Mucha tłumaczył, że są takie regulacje konstytucyjne w konstytucjach zachodnioeuropejskich, które szczegółowo regulują rolę wzajemnych relacji pomiędzy prawem krajowym, a prawem europejskim.
Prezydencki minister tłumaczył, że w konstytucji z 1997 roku nie znajdziemy słowa „europejski”, ponieważ konstytucja była przyjmowana przed przystąpieniem Polski Do UE.

Dziś większość prawa, które bezpośrednio nas dotyczy, albo jest wprost implementacją prawa europejskiego, albo jest w postaci rozporządzeń na poziomie unijnym określone

– mówił.

Przytoczył przykład rozwiązań prawnych w Niemczech.

Dzisiaj w Niemcy mówią tak: oczywiście dostrzegamy i akceptujemy pierwszeństwo prawa europejskiego nad niemieckim, ale tylko tak długo, dopóki to jest zgodne z wartościami i prawami podstawowymi wyrażonymi w konstytucji Republiki Federalnej Niemiec. Także Francuzi i Włosi regulują te kwestie, czy przez orzecznictwo, czy przez przepisy rangi konstytucyjnej

– mówił Paweł Mucha.

 

 



Źródło: niezalezna.pl, TVP Info

 

#Polska #Unia Europejska #UE #prawo #konstytucja #referendum

redakcja