Z OSTATNIEJ CHWILI
Raków Częstochowa wygrał na wyjeździe ze Sturmem Graz 1:0 w meczu piłkarskiej Ligi Europy • • •

Ukrainki zasiliły rynek pracy w Europie. Są wykształcone i pracowite

Po rocznym pobycie w Austrii chęć powrotu do ojczyzny kobiet, które opuściły Ukrainę z powodu rosyjskiej inwazji, znacząco spadła – wynika z badania przeprowadzonego wśród około tysiąca osób na zlecenie Austriackiego Funduszu Integracji (OeIF). Tylko 13 proc. kobiet ma obecnie konkretne plany powrotu na Ukrainę, a rok temu było to 30 proc. Poziom wykształcenia uchodźczyń z Ukrainy jest wysoki – aż 73 proc. z nich ma wyższe wykształcenie.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Nieco ponad jedna trzecia ankietowanych kobiet znalazła już zatrudnienie. Mimo wysokich kwalifikacji Ukrainki zatrudniane są głównie przy sprzątaniu (34 proc.) lub w branży hotelarskiej (14 proc.). Na kolejnych miejscach jest praca w sektorze edukacji (9 proc.), handlu i sprzedaży (po 8 proc.) oraz w ochronie zdrowia (7 proc.).

56 proc. spośród kobiet, które do tej pory nie podjęły pracy, jest w trakcie jej poszukiwania, przede wszystkim w biurach (46 proc.), w sektorze socjalnym (41 proc.) i administracyjnym (36 proc.). Jedna czwarta bezrobotnych uchodźczyń z Ukrainy nie szuka obecnie pracy, głównie dlatego, że chce w pierwszej kolejności poprawić znajomość języka niemieckiego (82 proc.).

Około 10 proc. Ukrainek potrafi już dobrze posługiwać się językiem niemieckim, natomiast 36 proc. stwierdziło, że język ten dobrze rozumie, ale nie mówi w nim zbyt dobrze. Z kolei prawie połowa (45 proc.) język niemiecki trochę rozumie, ale słabo w nim mówi. Jedynie 10 proc. przyznało, że zupełnie nie zna języka niemieckiego.

Ankiety zostały przeprowadzone w marcu i kwietniu przez Austriacki Instytut Badań nad Rodziną na Uniwersytecie Wiedeńskim. Metodą online zebrano wypowiedzi od 1008 Ukrainek w wieku 18-55 lat, a wyniki zestawiono z wnioskami z podobnego badania, przeprowadzonego na początku lata 2022 roku.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Ukraina

mk
Wczytuję ocenę...
Komentarze (104)
Amator schabowego 10.07.2023 09:52
ale porządnie ostrzyc nie umieją, a prawie w każdym zakładzie fryzjerskim pracują
Anonim 10.07.2023 15:33
Ważne, że pracują. Zażądaj aby zrobiły ci irokaza w koloże biało-czarnym.
Anonim 10.07.2023 01:25
Gdyby nie wojna, żyłyby jak potrafią u siebie. Uciekały nie te najbardziej przedsiębiorcze, wykształcone i zamożne ale najbardziej zagrożone. Wszyskie uciekły, nie chcąc, w popłochu i zobaczyły niechcący inny świat, w tym naszą bidę. Tego się nie da odzobaczyć, ten kapitał zostanie im na zawsze i je już zmnienił. Kapitałem w Izraelu byli ludzie, zjeżdżający się z całego świata. One widzą, że Ukrainę można budować inaczej.
Anonim 10.07.2023 08:02
No człowieku, ale po co do Polski uciekały jak zagrożone wojną są tylko niewielka część wschodniej Ukrainy. Równie dobrze mogły się przenieść do zachodniej części Ukrainy. Nie mam siły w taki upał czytać takich pierdoł.
Anonim 10.07.2023 15:28
08:02 Jesteś ciężkim, upośledzonym idiotą skoro mogłeś coś takiego napisać. Przeżyłeś chaos wojny, ewakuację, bombardowania wypędzienia, kiedy każda przeżyta minuta wśród bomb jest pytajnikiem? Przeżyłeś najwyżej traumę "Piwa brak" przed sklepem monopolowym.
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo