Po rocznym pobycie w Austrii chęć powrotu do ojczyzny kobiet, które opuściły Ukrainę z powodu rosyjskiej inwazji, znacząco spadła – wynika z badania przeprowadzonego wśród około tysiąca osób na zlecenie Austriackiego Funduszu Integracji (OeIF). Tylko 13 proc. kobiet ma obecnie konkretne plany powrotu na Ukrainę, a rok temu było to 30 proc. Poziom wykształcenia uchodźczyń z Ukrainy jest wysoki – aż 73 proc. z nich ma wyższe wykształcenie.
Nieco ponad jedna trzecia ankietowanych kobiet znalazła już zatrudnienie. Mimo wysokich kwalifikacji Ukrainki zatrudniane są głównie przy sprzątaniu (34 proc.) lub w branży hotelarskiej (14 proc.). Na kolejnych miejscach jest praca w sektorze edukacji (9 proc.), handlu i sprzedaży (po 8 proc.) oraz w ochronie zdrowia (7 proc.).
56 proc. spośród kobiet, które do tej pory nie podjęły pracy, jest w trakcie jej poszukiwania, przede wszystkim w biurach (46 proc.), w sektorze socjalnym (41 proc.) i administracyjnym (36 proc.). Jedna czwarta bezrobotnych uchodźczyń z Ukrainy nie szuka obecnie pracy, głównie dlatego, że chce w pierwszej kolejności poprawić znajomość języka niemieckiego (82 proc.).
Około 10 proc. Ukrainek potrafi już dobrze posługiwać się językiem niemieckim, natomiast 36 proc. stwierdziło, że język ten dobrze rozumie, ale nie mówi w nim zbyt dobrze. Z kolei prawie połowa (45 proc.) język niemiecki trochę rozumie, ale słabo w nim mówi. Jedynie 10 proc. przyznało, że zupełnie nie zna języka niemieckiego.