Ukraińscy saperzy od pewnego czasu zaczęli być wyposażeni w specjalne nakładki na buty, które mają zwiększyć ich bezpieczeństwo podczas operowania na rosyjskich polach minowych. Kosztujące zaledwie kilkaset dolarów "pajęcze buty”, ratują ukraińskich wojskowych przed kalectwem, a nawet śmiercią w przypadku nastąpienia na miny o mniejszym ładunku wybuchowym.
Rosjanie przygotowując się do obrony na południowym froncie w ciągu zaledwie kilku miesięcy stworzyli największe od czasów II wojny światowej systemy fortyfikacyjne wraz z polami minowymi zajmującymi setki kilometrów kwadratowych.
Ukrainian Engineers' work on laying a fence on a minefield 💥🔥 pic.twitter.com/6L7lm6nnwy
— Slava Ukraini 🇺🇦 Making Spaces Great Again 🛸 (@Heroiam_Slava) August 13, 2023
Do rozminowywania pól minowych m.in. w obwodach zaporoskim, chersońskim, czy też donieckim Ukraińcy korzystają z wozów wsparcia WiSENT 1 (umieszczonych na podwoziu Leopard 1) z pługami przeciwminowymi FWMP. Z kolei Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie system rozminowywania M58 Mine Clearing Line Charge (MICLIC). System składa się z przyczepy M353 lub M200A1, zespołu wyrzutni, zestawu do strzelania M147, ładunku liniowego M58A3 oraz rakiety MK22 Mod 4 kal. 127 mm.
Dostawy sprzętu do rozminowywania, w tym trałów przeciwminowych z Zachodu są niewystarczające w stosunku do wyzwań, jakie stoją przed ukraińskimi saperami. Z tego też względu Ukraińskie Siły Zbrojne wielokrotnie są zmuszone do ręcznego usuwania min pozostawionych przez Rosjan.
Deminening . #Ukraine pic.twitter.com/QpTRNLHini
— spy (@temafey) August 6, 2023
Aby ukraińscy wojskowi z oddziałów inżynieryjnych mogli w miarę bezpiecznie poruszać się na polach minowych, zaczęli wykorzystywać specjalne nakładki na buty. Produkowane na Ukrainie, jak i za granicą oporządzenie, zwiększa bezpieczeństwo wojskowych.
Spider boots, for deminening pic.twitter.com/7HlKcRCGtF
— spy (@temafey) August 14, 2023
Wytwarzane za pomocą drukarek 3D nakładki kosztują kilkaset dolarów. Zaprojektowane są tak, aby rozkładać ciężar noszącego ich żołnierza co w przypadku nadepnięcia na minę kasetową taką jak PFM-1 oraz przeciwpiechotnych min fugasowych PMN znacząco zmniejsza groźbę poważnego zranienia. Kolejną zaletą pajęczych butów jest materiał z którego wykonane są wkładki, pochłaniają część energii z eksplozji.
Należy jednak przypomnieć, że specjalne nakładki na buty nie są nowatorskim rozwiązaniem. Wyposażenie takie było wykorzystywane już w poprzednich wojnach, w tym II wojnie światowej a także wojny w Wietnamie, Iraku oraz Afganistanie.