Ugaszono pożar, który wybuchł w nocy ze środy na czwartek w zakładach chemicznych Lubrizol w Rouen na północy Francji - poinformowały dziś lokalne władze i straż pożarna.
Pożar, w wyniku którego nikt nie ucierpiał, wywołał obawy przed zanieczyszczeniem Sekwany, nad którą zakład się znajduje.
Jak podała prefektura, pożar spowodował powstanie rozciągniętej na 22 km chmury czarnego dymu nad aglomeracją Rouen liczącą 500 tys. mieszkańców. Według władz chmura nie wykazywała żadnej ostrej toksyczności.
Vidéo de l'explosion à Rouen de l'usine prise par l'un de mes amis encore sous le choc #Lubrizol #Seveso #Rouen pic.twitter.com/bG1UaW8afw
— Zyka ?? (@ZykaDeRetourV2) 26 września 2019
"Ogień został ugaszony", "na miejscu utrzymujemy pracowników, żeby dalej chłodzić kadzie" - powiedział rzecznik straży pożarnej w departamencie Sekwana Nadmorska Chris Chislard, wskazując, że w zakładzie "jest jeszcze kilka gorących punktów".
Terrifying sight of a fire after after massive explosions at the #Lubrizol plant that manufactures very toxic chemicals, in my home city of #Rouen. pic.twitter.com/4KHhmNpEWo
— Nicolas Delaunay (@Gershwin12) 26 września 2019
W powietrzu wciąż unosi się biały dym i utrzymuje się "nieprzyjemny zapach", związany z faktem, że paliły się węglowodory - przekazał w radiu Chislard.
Les images de l’incendie de l’usine Lubrizol à Rouen filmées au drone par les pompiers pic.twitter.com/Ha4RDsO9RP
— BFMTV (@BFMTV) 27 września 2019
Według prefektury w czwartek do gaszenia ognia zmobilizowano ponad 200 strażaków.
Założona w 1954 roku fabryka, która zatrudnia około 400 pracowników, specjalizuje się w produkcji dodatków do smarów przemysłowych i farb. Zakład jest własnością amerykańskiej grupy chemicznej Lubrizol Corporation, należącej do Berkshire Hathaway, holdingu znanego amerykańskiego inwestora i miliardera Warrena Buffetta.
VIDÉO : les bruits impressionnants des explosions alors qu’un incendie est en cours dans l’usine Seveso Lubrizol à Rouen. Pas de victimes mais un énorme panache de fumée noire pic.twitter.com/RwVEPsgwJn
— France Bleu Normandie (Seine-Maritime, Eure) (@fbleuhnormandie) 26 września 2019
To nie pierwszy raz, kiedy dochodzi tam do wypadku przemysłowego. W styczniu 2013 roku cuchnąca chmura metanotiolu (merkaptan metylowy) rozprzestrzeniła się na zachód, południe i północ, docierając do regionu paryskiego, a nawet do Wielkiej Brytanii. Dochodzenie wykazało, że wyciek w zakładach był związany z błędem ludzkim.