Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

"To ma klimat inwazji". Musk wytknął Niemcom wspieranie nielegalnej migracji. "Robiliście jakiś sondaż?"

- Czy nie jest naruszeniem suwerenności Włoch transportowanie przez Niemcy ogromnej liczby nielegalnych imigrantów na włoską ziemię? Ma klimat inwazji... - komentuje wspieranie przez Niemcy NGO-sw działających na Morzu Śródziemnym Elon Musk, miliarder, właściciel portalu X. Zapytał, czy niemiecki rząd w tej sprawie zaczerpnął opinii niemieckiego społeczeństwa.

Elon Musk
fot. (U.S. Air Force photo by Trevor cokley) - https://www.dvidshub.net/image/7132411/usafa-hosts-elon-musk, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=117790521

W ubiegłym tygodniu Niemcy zdecydowali o wsparciu finansowym organizacji pozarządowej SOS Humanity uczestniczącą w ratowaniu migrantów na Morzu Śródziemnym. Informacja ta pojawiła się tuż po kolejnej fali migracyjnej na włoską wyspę Lampedusa, na którą w pierwszej połowie września w ciągu kilku dni dotarło około 10 tys. osób.

We Włoszech od lat trwa polemika na temat roli organizacji pozarządowych, których statki zabierają na pokład migrantów z dryfujących łodzi. Pojawiają się głosy, że ich obecność na morzu wręcz zachęca przemytników do wysyłania migrantów do Włoch. Statki organizacji były nawet nazywane przez niektórych polityków poprzednich rządów "taksówkami".

Decyzja Niemiec spotkała się z ostrą reakcją ze strony rząd w Rzymie. Premier Włoch, Giorgia Meloni, napisała list do niemieckiego kanclerza Olafa Scholza, w którym wyraziła zdumienie decyzją o finansowaniu NGO.

„Jeśli chodzi o ważną i trudną kwestię udzielania pomocy na lądzie, należy zadać sobie pytanie, czy nie zasługuje na to, by ułatwić ją zwłaszcza na terytorium Niemiec, a nie Włoch. Poza tym powszechnie wiadomo, że obecność statków organizacji pozarządowych na morzu ma bezpośredni wpływ na zwielokrotnienie się liczby wysyłanych niestabilnych łodzi, co powoduje nie tylko dalsze obciążenie dla Włoch, ale także zwiększa ryzyko nowych tragedii" - oceniła szefowa włoskiego rządu.

Musk: to ma klimat inwazji

W tej sprawie głos na Twitterze (obecnie X) zabrał Elon Musk, właściciel serwisu, miliarder, szef Tesli oraz SpaceX. 

- Czy opinia publiczna w Niemczech jest tego świadoma? - zapytał, udostępniając film użytkownika RadioGenoa o "8 statkach niemieckich NGO-sów przewożących nielegalnych imigrantów, którzy mają być przewiezieni dla Włoch".

Niedługo później, na wpis Muska odpowiedziało niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych.

- Tak. To nazywa się ratowanie życia - odpisano na anglojęzycznym koncie MSZ Niemiec.

- Jesteście z tego rzeczywiście dumni. Interesujące. Szczerze mówiąc, wątpię, czy większość opinii publicznej w Niemczech popiera to. Zrobiliście jakiś sondaż? Czy nie jest naruszeniem suwerenności Włoch transportowanie przez Niemcy ogromnej liczby nielegalnych imigrantów na włoską ziemię? Ma klimat inwazji...

– napisał Elon Musk.

W jednym z komentarzy przytoczono sondaż przeprowadzony dla redakcji Mannheimer Morgen, w którym zapytano, czy granice UE powinny być ściślej kontrolowane ze względu na rosnącą liczbę uchodźców na kierunku włoskim. Ponad 80 proc. ankietowanych odpowiedziało "zdecydowanie tak".

- Jeśli rząd w demokracji występuje przeciwko woli narodu, należy go przegłosować - odpowiedział Musk

 

W Polsce rząd planuje zapytać o kwestię nielegalnych migrantów w ogólnopolskim referendum. "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?" - brzmi jedno z pytań, na które Polacy odpowiedzą 15 października.

Niemcy nie planują rezygnować z polityki wspierania finansowo organizacji pozarządowych działających na Morzu Śródziemnym. Deklarację taką złożyła podczas spotkania szefów dyplomacji RFN i Włoch, niemiecka MSZ, Annalena Baerbock.

 

 Źródło: niezalezna.pl, dw.com

 

#Elon Musk #Niemcy #nielegalna migracja

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
md
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo