Olbrzymi pożar szalejący w pobliżu największego miasta Australii Sydney jest obecnie "zbyt duży aby go ugasić" - ostrzegli strażacy. Ratunkiem przed żywiołem jest tylko ewakuacja. Tegoroczne wyjątkowo tragiczne pożary przypisywane są globalnym zmianom klimatu.
Front gigantycznego pożaru lasów i zarośli na północny zachód od Sydney ma długość ponad 60 km i objął już obszar ok. 300 tys. hektarów. Obecnie front znajduje się w odległości zaledwie godziny jazdy samochodem od Sydney, które spowite jest dymem przenoszonym przez wiatr.
Władze ostrzegły, że mieszkańcy zagrożonych rejonów nie powinni próbować bronić swoich posiadłości za wszelką cenę, ale natychmiast ewakuować się.
"Nie możemy powstrzymać tych pożarów, muszą płonąć do czasu poprawy warunków. Wówczas zrobimy co w naszej mocy aby je opanować"
- powiedział zastępca komisarza stanu Nowa Południowa Walia Rob Rogers.
Unbelievable courage and selflessness. Humbling.
— Jane Hutchens (@jane_hutchens) December 5, 2019
Thank you, thank you.
Still waiting for any sort of leadership state or national level.#NSWfires #NSWbushfires pic.twitter.com/SxmlbgN2or
Na pomoc strażakom australijskim przybyli w piątek strażacy z Kanady.
Od października br. w pożarach zginęło 6 osób, ponad 700 domów zostało zniszczonych. Pożary szaleją zwłaszcza w stanach zachodniej i południowej Australii a także na Tasmanii.
W Sydney zanieczyszczenie powietrza pyłem i dymem osiągnęło taki poziom, że poruszanie się po ulicach wymaga zakładania masek i grozi poważnymi następstwami zdrowotnymi. Meteorolodzy ostrzegają, że miasto może być spowite przez dym przez tygodnie, jeśli nie miesiące.
.@ScottMorrison: "I think we all just need to pause and take a deep breath." #sydneyfires #sydneyfires pic.twitter.com/HvMvPN5V3Q
— ?ɈⱯƧǾȠ ⱤƟṦƮⱭƝŦ? (@jrostant) December 5, 2019
Kolejnym problemem jest wysoka temperatura; według prognoz może ona osiągnąć w rejonie Sydney ponad 40 st. C.
Tegoroczny sezon pożarów w Australii rozpoczął się wyjątkowo wcześnie i przynosi większe niż w poprzednich latach tragiczne żniwo. Gwałtowność żywiołu i niezwykle wysokie temperatury przypisywane są zmianom klimatu.