Czy rząd Tuska ma Wielki plan rozbrojenia Polski » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Rosyjskie ministerstwo ma instruować uniwersytety. Negatywna sytuacja w Rosji stała się tematem tabu

- Według doniesień, w połowie października 2023 r. rosyjskie Ministerstwo Edukacji i Nauki poinstruowało uniwersytety, aby podczas zajęć akademickich unikały otwartej dyskusji na temat jakichkolwiek „negatywnych trendów politycznych, gospodarczych i społecznych” w Rosji - donosi ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii. Dodano, że ograniczanie swobody wypowiedzi może być kontynuowane do kolejnych wyborów prezydenckich w kraju.

Władimir Putin
kremlin.ru

Brytyjski MON wskazuje, że namawianie do unikania dialogu na temat sytuacji w Rosji "stanowi dalsze ograniczenie przestrzeni informacyjnej w ogarniętej wojną Rosji, utrudniając otwarte omawianie kwestii politycznych". Zdaniem służb pogłębi to trend kształtowania pro-kremlowskich perspektyw w rosyjskim kształtowaniu polityki.

"Jest wysoce prawdopodobne, że Kreml będzie chciał w dalszym ciągu tłumić negatywne perspektywy dotyczące „specjalnej operacji wojskowej” w okresie poprzedzającym przewidywaną kandydaturę prezydenta Władimira Putina na reelekcję w marcu 2024 r."

– podano w mediach społecznościowych.

Sytuacja w Rosji

Przypomnijmy, że w Rosji krytykowanie agresji na Ukrainę jest odbierane m.in. jako dyskredytowanie armii, za co grożą poważne konsekwencje prawne. Ponadto udział w protestach w sprawie wojny może kończyć się więzieniem. 

Warto jednak przy tym dodać, że jeśli Władimir Putin będzie ponownie kandydował na prezydenta, to niestety prawdopodobnie odniesie sukces. W kwietniu br., czyli ponad rok od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę, w rozmowie z portalem Niezalezna.pl politolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UKM) w Toruniu, prof. Roman Bäcker przekazał, że aż 40 procent Rosjan wyraźnie popiera dyktatora, a w sumie 70 proc. ocenia go pozytywnie. 

Opozycyjne podejście do władz w Rosji wyrażać ma mocno poniżej 10 proc. społeczeństwa.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#wojna #Władimir Putin #Rosja

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Wczytuję ocenę...
Wideo