Obecna katastrofa jest niezwykła i wszystkie poprzednie rekordy zostały pobite - ocenia tegoroczną powódź w Rosji i północnym Kazachstanie klimatolog z Uniwersytetu w Reading Maria Szagedanowa. Portal The Moscow Times opublikował tekst, w którym zwraca uwagę na kilka przyczyn kwietniowego zjawiska.
Wiosennych powodzi w Rosji i północnym Kazachstanie „należy się spodziewać i zdarzają się regularnie” – stwierdziła Maria Szagedanowa, klimatolog z Uniwersytetu w Reading. Region ten doświadczył podobnych poważnych powodzi w latach 1922, 1942 i 1957, chociaż obecna katastrofa jest „niezwykła i wszystkie poprzednie„ rekordy ”zostały pobite” – dodała.
Rzeka Ural zalała w szczególności region Orenburg w Rosji, również wystąpiła z brzegów rzeka Iszym, która zasila syberyjskie regiony Tiumeń i Omsk oraz północny Kazachstan.
This is Russia, but Putin is busy bankrupting the country in an attempt to exterminate Ukrainians.
— Igor Sushko (@igorsushko) April 13, 2024
Orenburg, a city with over 550,000 inhabitants, flooded after the government ignored this impending catastrophe for months. Locals say the flood could've been avoided with action. pic.twitter.com/kHpxTJXjYt
Authorities in Russia called on thousands of residents to evacuate immediately due to rapidly rising flood waters after major rivers burst their banks due to a historic deluge of melting snow.
— DISASTER TRACKER (@DisasterTrackHQ) April 13, 2024
These are the conditions today in the city of Orenburg, Russia 🇷🇺
▪︎ 13 April 2024… pic.twitter.com/mDdeSGNliv
Przyczyną powodzi jest przede wszystkim nagłe nadejście ciepłej wiosny, która spowodowała szybkie topnienie dużych ilości zimowego śniegu i gwałtowne napełnienie rzek. "Ponad połowa tegorocznych powodzi w tym regionie zaczęła się w ten sposób, przyczyną jednej trzeciej z nich są opady deszczu, a około 15 proc. zatory lodowe w rzekach" - powiedziała Szagedanowa
Zeszłej zimy w tym regionie Rosji i Kazachstanu wystąpiły ponadprzeciętne opady śniegu, na niektórych obszarach grubość warstwy śnieżnej przekroczyła normalny poziom o 60 proc. Po nadejściu wiosny nastąpił nagły skok temperatur z poniżej zera do prawie 20 stopni Celsjusza w ciągu kilku dni. Ta szybka zmiana, połączona z ulewnymi opadami deszczu, „pogorszyła i tak już krytyczną sytuację”, szybko zamieniając nadmiar śniegu w ogromne ilości wody.
russia. Now the flood is hosted by the Kurgan region.
— Ukraine Front Line (@EuromaidanPR) April 14, 2024
This is for Kakhovskaya dam blow up. pic.twitter.com/kPpubIRA2y
Naukowcy są zgodni co do tego, że globalne ocieplenie, spowodowane rosnącym poziomem gazów cieplarnianych w atmosferze, powoduje coraz bardziej ekstremalne warunki pogodowe, w tym powodzie - pisze AFP. Jednak „nie ma wyraźnej tendencji do częstszych powodzi” w tej konkretnej części Rosji i Kazachstanu - odpowiada Szagedanowa. „Związek między powodziami w Rosji w 2024 r. a zmianami klimatycznymi jest mniej oczywisty” – stwierdziła.
Kolejnym czynnikiem powodującym powodzie jest człowiek - wskazuje portal The Moscow Times, analizując pęknięcie tamy w Orsku, 220-tysięcznym mieście położonym niedaleko granicy z Kazachstanem, co spowodowało zalanie tysięcy domów. Według Dmitrija Bołdyrewa, obrońcy praw człowieka, cytowanego przez rosyjskie media, zbiornik położony powyżej rzeki mógł wchłonąć część wód powodziowych, ale był już częściowo zapełniony.
Houses are floating down the river, and the authorities are trying to fill the dam with sand: the situation with floods in Russia is gaining momentum
— NEXTA (@nexta_tv) April 12, 2024
In Orenburg, the water level has exceeded the critical mark by 2 meters - the city is going under water. As we wrote earlier, the… pic.twitter.com/t3TEN6Yuhi
„W styczniu pracownicy byli na tyle zaniepokojeni, że poprosili kierownictwo tamy o rozpoczęcie opróżnienia zbiornika, bezskutecznie. Kierownictwo argumentował, że w ubiegłym roku było w nim za mało wody. Obecnie wszczęto śledztwo w sprawie zaniedbań i naruszeń norm bezpieczeństwa podczas budowy tamy”
W Orenburgu, mieście nad Uralem, część mieszkańców domaga się dymisji mera, który zezwolił na budowę osiedli mieszkaniowych na terenach zalewowych.
❗🌊🇷🇺 - The worst flood in the last 50 years in the suburbs of Tomsk in Russia. pic.twitter.com/2HsFiUyxpr
— 🔥🗞The Informant (@theinformant_x) April 16, 2024