Wzrasta liczba przypadków przymusowych małżeństw w Niemczech. Mnożą się też groźby tzw. „zabójstw honorowych”. W Koblencji opublikowano raport z którego wynika, że ok. 140 kobiet w zeszłym roku było zmuszanych do małżeństw lub wyszło za mąż w taki sposób.
Według raportu organizacja praw kobiet Solwodi Germany w zeszłym roku ponad 110 dziewcząt i kobiet zostało zmuszonych do małżeństwa. Blisko 120 usłyszało groźby zabójstwa w imię zachowania tzw. „honoru rodziny”.
"W 2023 roku ponownie zaobserwowaliśmy wzrost liczby przypadków przymusowych małżeństw, przemocy i gróźb ze strony rodziny oraz gróźb zabójstw honorowych”
"Zabójstwem honorowym" określa się morderstwa dokonywane na kobietach i dziewczynach, które sprzeciwiły się woli rodziny lub zachowały się, jej zdaniem, niestosownie do zwyczaju. Zabójstwa dokonywane są zwykle przez ojców, braci lub kuzynów kobiet. W Niemczech groźby takiego przestępstwa pojawiają się zwykle u części rodzin przybyłych z Azji, Afryki czy Bliskiego Wschodu. Aranżacja przymusowego małżeństwa jest w Niemczech przestępstwem zagrożonym karą więzienia do pięciu lat.
Międzynarodowa organizacja Solwodi wspiera kobiety i dzieci, które padły ofiarą handlu ludźmi, przymusowego małżeństwa, a także przemocy domowej.
W ubiegłym roku po raz pierwszy z Solwodi skontaktowało się łącznie 2 tys. 296 kobiet ze 109 krajów
Organizacja została założona w 1985 roku przez katolicką zakonnicę Leę Ackermann (1937-2023).