Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Macron: mamy obawy co do wpływu umowy z krajami Mercosuru na rynek rolny; nie zgadzam się na porozumienie w obecnym kształcie; z całą pewnością nie poświęcimy naszego rolnictwa w imię merkantylizmu z ubiegłego wieku • • • Macron: musimy blisko współpracować z USA, oczywiście w bliskich kontaktach z Ukrainą, aby znaleźć jakieś rozwiązanie, które uwzględni interesy Ukrainy i suwerenność tego kraju • • •

Powolne tempo Komisji Europejskiej. Apel polskich dyplomatów ws. planu wsparcia Białorusi

"Ponawiamy nasze wezwanie o uruchomienie planu wsparcia dla Demokratycznej Białorusi" - zaapelowało do Komisji Europejskiej Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE. Chodzi o konkluzje z unijnego szczytu z października 2020 r. w sprawie planu wsparcia gospodarczego dla Białorusi. Jeszcze chwila i minie pół roku od czasu szczytu, a KE nadal nie uruchomiła planu...

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
USA-Reiseblogger/pixabay.com/service/license/

"Ponawiamy nasze wezwanie do Komisji Europejskiej o uruchomienie kompleksowego planu wsparcia gospodarczego dla Demokratycznej Białorusi zgodnie z konkluzjami Rady zatwierdzonymi na szczycie unijnym w październiku 2020 r."

- napisało na Twitterze Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE.

Od sierpnia 2020 r. na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich, w których zwycięzcą ogłoszono dotychczasowego prezydenta Alaksandra Łukaszenkę. Władze odpowiedziały na protesty masowymi represjami.

W październiku Rada Europejska przyjęła po długiej debacie zaproponowany przez Polskę w imieniu Grupy Wyszehradzkiej (V4) plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi. Jak informował wtedy premier Mateusz Morawiecki, obejmuje on m.in. partnerstwo w długoterminowych inwestycjach infrastrukturalnych na Białorusi, rozmowy o wprowadzeniu ruchu bezwizowego, pakiet stabilizacji białoruskiej gospodarki, wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz poprawę sytuacji małych i średnich przedsiębiorstw.

Zgodnie z konkluzjami październikowego szczytu, do jego przygotowania została zobowiązana Komisja Europejska. Plan jednak nie został jak dotąd uruchomiony przez unijnych urzędników.

Wiceprzewodniczący KE i zarazem szef unijnej dyplomacji Josep Borrell oraz komisarz UE ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhelyi zapewnili w piątkowym oświadczeniu o wsparciu UE dla demonstrantów, protestujących na Białorusi przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich. Unijni politycy zapewnili, że Wspólnota nadal wspiera białoruski naród i wezwali Mińsk do natychmiastowego położenia kresu przemocy przeciwko uczestnikom pokojowych protestów.

W niedzielę z inicjatywy liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej, kontrkandydatki Łukaszenki w sierpniowych wyborach, odbywa się dzień solidarności z Białorusią. Po wyborach, które po raz kolejny wygrał Łukaszenka, Cichanouska została zmuszona do opuszczenia kraju i z dziećmi zamieszkała na Litwie.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#UE #Bialoruś

albicla.com@michalgradus