Gazeta Polska UJAWNIA: ochroniarz Jaruzelskiego „silnym człowiekiem” Tuska! Czytaj więcej!

Niemiec dostarczał rosyjskiej firmie maszyny do produkcji broni

Niemiecki przedsiębiorca Ulli S. został aresztowany pod zarzutem dostarczenia rosyjskiej firmie maszyn do produkcji karabinów snajperskich, czym naruszył sankcje UE wobec Rosji - poinformowała w czwartek prokuratura federalna w Karlsruhe.

zdjęcie ilustracyjne
pexels

Jak podała agencja AFP, Ulli S. został zatrzymany we wtorek na lotnisku we Frankfurcie nad Menem, dokąd przyleciał z Francji.

- "Dyrektor firmy w Badenii-Wirtembergii produkującej obrabiarki przez wiele lat utrzymywał stosunki handlowe z rosyjskimi producentami broni" – wyjaśniła prokuratura federalna.

AFP przypomniała, że po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku UE przyjęła sankcje wobec Moskwy, zakazując eksportu do tego kraju nie tylko broni, ale także towarów mogących mieć podwójne zastosowanie i służyć do produkcji uzbrojenia.

Wiosną 2015 roku Ulli S. zawarł trzy kontrakty z rosyjskim producentem broni na dostawę łącznie sześciu obrabiarek wraz z osprzętem, niezbędnym do masowej produkcji karabinów snajperskich.

Dostawy odbywały się latem i jesienią 2015 roku z udziałem firm zewnętrznych w Szwajcarii oraz w jednym przypadku - na Litwie. Łączna kwota zamówienia wyniosła około 2 mln euro.

Ponadto zgodnie z umową pracownicy oskarżonego konfigurowali maszyny i szkolili rosyjskich pracowników w zakresie ich obsługi w latach 2015-2016. 

 Źródło: pap Niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

as
Wczytuję ocenę...
Wideo