Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Młodzi Węgrzy pamiętają o historii. Tłumy młodzieży podczas obchodów rocznicy rewolucji

Młodzi Węgrzy licznie wyszli na ulice, by zamanifestować swoją pamięć o wydarzeniach z 1956 r., kiedy naród węgierski sprzeciwił się sowieckiej okupacji. W uroczystych obchodach 65. rocznicy wybuchu rewolucji węgierskiej weźmie udział także liczna delegacja z Polski.

niezalezna.pl

Już 65 lat minęło od sięgnięcia po broń przez ludność węgierską, aby wyrwać się ze szponów Sowietów. Mimo tak długiego czasu, pamięć o bohaterach tamtych dni z roku 1956 nie umarła. Idealnie pokazują to obrazy, które można dziś zaobserwować na węgierskich ulicach.

Pomimo tego, że oficjalne obchody powstania węgierskiego odbędą dopiero jutro, tamtejsza młodzież licznie przybyła, aby oddać należny hołd poległym za wolność.

Marsz młodych Węgrów odbył się w ramach ceremonii upamiętniającej wydarzenia z 1956 roku na Uniwersytecie Techniczno-Ekonomicznym w Budapeszcie. Co roku tamtejsza młodzież maszeruje wzdłuż Dunaju, trasą wiodącą przez plac św. Gellerta, obok Ambasady Polski na Węgrzech, plac Ybl Miklós, Plac Adama Clarka, Centrum Budapesztu, aż dotrą do placu Bema, gdzie ceremonia kończy się przemówieniami.  

Wielki Wyjazd na Węgry

W obchodach 65. rocznicy powstania węgierskiego bierze udział również delegacja z Polski w ramach organizowanego przez Kluby "Gazety Polskiej", IX Wielkiego Wyjazdu na Węgry. 

- Węgrzy mówią o "wielkich przyjaciołach z północy". Wielu z nich pamięta jeszcze powstanie 1956 r., które wybuchło, żeby wesprzeć polską walkę o wolność. Oni na wieść o wydarzeniach w Poznaniu, protestach Polaków przeciw okupacji sowieckiej, wyszli na ulice, by wesprzeć Polaków i tak w efekcie wybuchło powstanie węgierskie. Bezpieka, która próbowała stłumić Węgrów, była zaskoczoną siłą tej reakcji

- mówił, jeszcze w Warszawie, redaktor naczelny GP, Tomasz Sakiewicz.

Poniżej szczegółowy harmonogram sobotnich uroczystości w Budapeszcie:

  • 12:30 Marsz Pokoju
    • Rozpoczęcie uroczystości przy Nadbrzeżu Politechniki Műegyetem rkp. Na miejscu będzie widniał napis “WITAMY NASZYCH POLSKICH PRZYJACIÓŁ”.
    • Przejście w Marszu Pokoju na Plac Erzsébet. Skrzyżowanie ulic József Attila z Andrássy út. 4-2. Grupa Polska gromadzi się, w prawym rogu placu
  • 15:30 Rozpoczęcie Uroczystości Rocznicy Rewolucji Węgierskiej
    • Przemówienie Premiera Węgier Viktora Orbána. Przemówienie z polskim tłumaczeniem będzie można wysłuchać za pośrednictwem linku do transmisji online. Link będzie widoczny na telebimie.

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mn
Wczytuję ocenę...
Wideo