Kreml udaje zdziwienie obawami Polski. Padła deklaracja ze strony rosyjskiego MSZ

Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji wyraziło gotowość do okazania pomocy w organizacji wizyty polskiej delegacji w Smoleńsku i Katyniu 10 kwietnia br. Resort jest zdziwiony, że w Polsce "mogła pojawić się myśl" o przeszkodach ze strony Rosji.

zdjęcie ilustracyjne,
pixabay.com/Peggy_Marco

Ministerstwo "potwierdza gotowość do okazania pomocy w organizacji wizyty w ramach istniejącej praktyki protokolarnej" - wyjaśniono polskim dziennikarzom w MSZ Rosji.

"Nie wyobrażamy sobie, by u kogoś w Polsce mogła pojawić się myśl, że ze strony Rosji mogłyby wyniknąć jakieś przeszkody"

- oświadczyło ministerstwo.

Jak poinformował 15 lutego szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz, ambasada RP w Moskwie złożyła notę w MSZ Rosji z prośbą o wsparcie organizacji polskiej wizyty państwowej 10 kwietnia w Smoleńsku i Katyniu. 17 lutego szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że trwają analizy, jaki będzie kształt polskiej delegacji na uroczystości.

Tego samego dnia rzecznik prezydenta RP Andrzeja Dudy Błażej Spychalski zaznaczył, że "prezydentowi ogromnie zależy na tym, aby ten dzień był uczczony w sposób godny". Spychalski przypomniał, że prezydent mówił o tych oczekiwaniach z premierem Mateuszem Morawieckim; rzecznik poinformował, że obecnie trwają rozmowy w tej sprawie, również zakulisowe.

Wiosną br. przypada 10. rocznica katastrofy smoleńskiej i 80. rocznica zbrodni katyńskiej. 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., NKWD - policja polityczna ZSRS - wymordowała blisko 22 tys. obywateli RP. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów służby czynnej i rezerwy, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej, KOP, straży więziennej - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRR wschodniej części Polski.

Jeńców z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska - w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa - w Kalininie (dzisiejszy Twer, pochowani w Miednoje). Egzekucje więźniów przeprowadzano w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

 

redakcja
Wczytuję ocenę...
Komentarze (137)
jegr 26.03.2020 17:24
  • Komentarze: 3360
No, niestety, wierzyłem do niedawna jeszcze, że mamy rządzących rozsądnie. Ten wyjazd obala moją wiarę w rozsądek tych, którzy zapragnęli polecieć do Smoleńska i upewnić świat, że w Polak nie tylko przed szkodą, ale i po szkodzie głupi. Sorry, ale ci, którzy dostali władzę w demokratycznych wyborach nie mają prawa szafować swoim życiem. Dla Rosjan będzie to gratka jakich mało. Polska i Polacy są nienawidzeni przez Rosję (nie piszę Rosjan). I takiej gratki nie przepuszczą. Niestety, będzie to nieszczęście na własne życzenie. Jeśli już taka decyzja zapadła, to chciałbym wiedzieć, czy drugi rzut zmienników na funkcje państwowe jest gotowy? Oczywiście mają oni czekać w kraju i czekać na komunikat o katastrofie. Czy procedury przejmowania stanowisk też są już gotowe?
Gerard 25.03.2020 16:08
Czy jest informacja, kto z opozycji wybiera się do Katynia i Smoleńska?
Gerard 25.03.2020 16:05
Ruski resort przyznaje się, że ma kłopoty z wyobraźnią, bo fakty znają tylko z " Prawdy".
Anonim 23.03.2020 15:02
Zawsze trzeba być mdrym przed szkodą, ale przed bandytami nie klękać! Komunizm i faszyzm Gdzie powstał tam nadal żyje! My na takich sąsiadów zdani, czy my tego nie odczuwamy? Tylko głupi i ślepy tego nie widzi!
Anonim 21.03.2020 18:18
Mam wątpliwości. Koronawirus powinien wstrzymać wszystkich z rządu i prezydenta. Wszystkich odpowiedzialnych za rządzenie.
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo