Rząd Iranu zwrócił się do władz Rosji o dostarczenie systemów obrony powietrznej i prośba została rozpatrzona pozytywnie - podał we wtorek "New York Times". Do złożenia prośby doszło podczas wizyty w Teheranie Siergieja Szojgu. Wizyta odbywa się w dobie zapowiadanych przez Iran ataków na Izrael. "Rosja może obiecać ajatollahowi Chameiniemu ochronę najcenniejszego osiągnięcia jego krwawego reżimu: zdolności do stworzenia bomby atomowej" - twierdzi biznesmen Leonid Niewzlin.
Rząd Iranu zwrócił się do władz Rosji o dostarczenie systemów obrony powietrznej i prośba została rozpatrzona pozytywnie - podał we wtorek "New York Times", powołując się na źrodła. Do finalnego porozumienia miało dojść w trakcie wizyty sekretarza rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Siergieja Szojgu w Teheranie.
Wizyta sekretarza rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Siergieja Szojgu w Iranie odbywa się w momencie zaostrzenia konfliktu między Iranem i jego sojusznikami z jednej strony, a Izraelem i USA z drugiej. Rząd irański przygotowuje się do odwetu za zabicie przywódcy politycznego Hamasu Ismaila Hanije w Teheranie w zeszłym tygodniu. O zamach oskarżany jest Izrael.
Szojgu spotkał się już z nowym prezydentem Iranu Masudem Pezeszkianem oraz dowódcą irańskich sił zbrojnych generałem Mohammadem Bagherim, który kieruje planowaniem ataków na Izrael. Rosyjski polityk rozmawiał również z sekretarzem Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu Alim Akbarem Ahmadianem.
Wizyta Szojgu podkreśla sojusz między Iranem a Rosją, który umocnił się od rozpoczęcia wojny przeciwko Ukrainie w 2022 r. - pisze "NYT" Iran dostarczył Rosji drony wojskowe, a oba kraje niedawno sfinalizowały porozumienie o rozszerzeniu współpracy militarnej i wywiadowczej.
Irańskie media podały, że Iran zwrócił się do Rosji o zaawansowane systemy obrony powietrznej, przygotowując się do możliwej wojny z Izraelem.
"Dwóch irańskich urzędników zaznajomionych z planowaniem działań wojennych, w tym członek Korpusu Strażników Rewolucji, potwierdziło, że Iran przedstawił tę prośbę i poinformowało, iż Rosja rozpoczyna dostawy zaawansowanych radarów i innego sprzętu obrony powietrznej. Urzędnicy wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości, gdyż nie byli upoważnieni do publicznego omawiania pomocy"
- poinformował "NYT".
„Jesteśmy gotowi na pełną współpracę z Iranem w kwestiach regionalnych” – miał powiedzieć według irańskich mediów Szojgu. Generał Bagheri oświadczył zaś, że stosunki między Rosją a Iranem są „głębokie, długoterminowe i mają wymiar strategiczny” a co więcej - według doniesień irańskich mediów - będą się rozwijać jeszcze bardziej w trakcie kadencji nowego rządu Iranu.
Jak zauważa "NYT", choć Rosja ma powiązania gospodarcze i kulturalne z Izraelem i w państwie tym mieszka duża liczba pochodzących z Rosji Żydów, to - jak twierdzą analitycy - Rosji nie stać na odrzucenie próśb Iranu o pomoc, ponieważ w dużym stopniu polega ona na irańskich dronach w wojnie przeciwko Ukrainie.
„Jeśli Irańczycy proszą Rosjan o obronę powietrzną, to ci zarabiają na tym. Pytanie brzmi, jak Rosjanie mogą uspokoić Teheran, nie rujnując swoich stosunków z Izraelem” – powiedział w rozmowie z amerykańskim dziennikiem Colin P. Clarke, dyrektor ds. polityki i badań w Soufan Group, firmie konsultingowej ds. wywiadu i bezpieczeństwa.
Leonid Niewzlin, izraelski biznesmen urodzony w Rosji, w komentarzu opublikowanym w serwisie Telegram, wskazuje, że "Rosja może obiecać ajatollahowi Chameneimu ochronę najcenniejszego osiągnięcia jego krwawego reżimu: zdolności do stworzenia bomby atomowej".
"Ochrony wymagają także obiekty energetyczne i port głębokomorski, wspierające gospodarkę Iranu. W światowych mediach pojawiła się informacja, że Federacja Rosyjska dostarczyła już Iranowi systemy walki elektronicznej, a nawet rakiety Iskander"
- dodał Niewzlin.
Biznesmen uważa, że Iran "wziął na siebie ryzyko eskalacji i wojny regionalnej". "Zagrożenie jest ogromne - w przypadku ataku [Iranu] na dużą skalę Izrael nie okaże szczególnej delikatności" - dodał.