Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Chiny: trwają czystki wokół byłych ministrów

Li Shangfu i Qin Gang, czyli byli ministrowie obrony i spraw zagranicznych ChRL, którzy nie pojawiali się publicznie od ponad sześciu miesięcy, zostali usunięci z kolejnych stanowisk. Qin "zrezygnował" z mandatu deputowanego parlamentu, a nazwisko Li zniknęło z listy członków Centralnej Komisji Wojskowej.

Chiny flaga
PublicDomainPictures - pixabay.com

Qin Gang w lipcu 2023 roku został odwołany ze stanowiska szefa MSZ, co było jedną z największych niespodzianek politycznych w Chinach od wielu lat.

57-latek pełnił tę funkcję przez zaledwie siedem miesięcy, zanim zniknął z widoku publicznego w czerwcu. Miesiąc później chińskie rządowe media lakonicznie poinformowały o jego dymisji, dla której władze nie podały żadnego uzasadnienia. Do tej pory nie pojawił się publicznie.

Qin został zastąpiony na stanowisku szefa resortu dyplomacji przez swojego poprzednika, Wanga Yi.

"Rezygnacja Qin Ganga (z funkcji deputowanego na Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych) została przyjęta"

– poinformowała lakonicznie we wtorek oficjalna agencja Xinhua w komunikacie wydanym przed rozpoczęciem w przyszłym tygodniu w Pekinie corocznej sesji chińskiego parlamentu, w której bierze udział ok. 3000 deputowanych.

Pekin nie ogłosił publicznie usunięcia Li Shangfu ze struktur Centralnej Komisji Wojskowej (CKW) KC KPCh ani nie wyjaśnił, kiedy podjęto taką decyzję – zwraca uwagę dziennik "South China Morning Post". Jego nazwisko zniknęło ze strony internetowej organu w ubiegłym tygodniu.

Generał, ostatnio widziany publicznie 29 sierpnia 2023 roku, został usunięty ze stanowiska ministra obrony bez podania wyjaśnień na posiedzeniu Stałego Komitetu Narodowego Kongresu Ludowego w październiku.

Li został powołany do CKW w październiku 2022 roku, a 12 marca 2023 roku został mianowany ministrem obrony. Od objęcia urzędu do dymisji minęło siedem miesięcy, co czyni Li najkrócej urzędującym szefem resortu obrony ChRL.

W 2018 roku Departament Stanu USA dodał Li do listy chińskich urzędników objętych sankcjami w związku z transakcjami zbrojeniowymi ChRL z Rosją.

Li nadal jest członkiem Komitetu Centralnego KPCh i zachowuje mandat deputowanego do parlamentu

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Chiny #świat #polityka

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
az
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo