- Powstaną połączenia kolejowe, osobowe i towarowe, od Gdańska po Adriatyk - powiedział prezydent Węgier podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą. W czasie wizyty pary prezydenckiej nie zabrakło tradycyjnych spotkań z Polonią.
Trzydniowa wizyta pary prezydenckiej rozpoczęła w czwartek późnym wieczorem od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod pomnikiem poświęconym ofiarom zbrodni katyńskiej, który znajduje się w Parku Męczenników Katynia. Miejsce pamięci zostało odsłonię w 2011 r. Autorami pomnika są dwaj węgierscy artyści Géza Szeri-Varga oraz Zoltán Szeri-Varga, których projekt wygrał konkurs. Wśród projektów znalazły się propozycje z Polski, Węgier, Niemiec i Norwegii. Początkowo odsłonięcie pomnika Męczenników Katynia z udziałem prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego planowano na kwiecień 2010 roku, dokładnie w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Jednak katastrofa pod Smoleńskiem pokrzyżowała te plany.
Oficjalna część wizyty rozpoczęła się od powitania w piątek polskiej pary prezydenckiej przez prezydenta Węgier Jánosa Ádera i jego małżonkę w oficjalnej siedzibie głowy państwa, Pałacu Sandora. Tam też głowy państw wraz ze swoimi delegacjami zasiadły do dwustronnych rozmów. Wcześniej odbyła się prawie godzinna rozmowa prezydentów w cztery oczy. Podczas spotkania z mediami prezydenci poinformowali, że głównym powodem spotkania były Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Rozmowy dotyczyły również kończącego się szczytu w Brukseli w kontekście kryzysu migracyjnego.
Więcej jutro w materiale korespondenta "Gazety Polskiej Codziennie" Sabiny Treffler
fot.: Twitter.com
Pierwsze Damy Polski i Węgier w Budapeszcie
fot.: Twitter.com
fot.: Twitter.com
Źródło: Gazeta Polska Codziennie
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Sabina Treffler