Na Stadionie Olimpijskim w Tokio rozpoczęła się ceremonia zamknięcia igrzysk, które rozpoczęły się 23 lipca. Impreza w Tokio była udana dla polskich sportowców.
W imprezie wzięło udział ponad 11 tysięcy sportowców z 206 krajów świata. Rozdano 339 kompletów medali w 33 dyscyplinach sportu, co jest rekordową liczbą.
To już jest koniec...
— Eurosport Polska (@Eurosport_PL) August 8, 2021
NA ŻYWO: Ceremonia zamknięcia IO w Tokio 🇯🇵
🎙️ Marek Rudziński, Andrzej Person i Igor Błachut#HomeOfTheOlympics #IgrzyskaOlimpijskie #Tokyo2020 https://t.co/VTkeDCDBvJ
Z Polski wystąpiło 211 zawodniczek i zawodników, którzy wywalczyli 14 medali, w tym cztery złote oraz po pięć srebrnych i brązowych. Mistrzami olimpijskimi zostali w rzucie młotem Anita Włodarczyk - już po raz trzeci - i Wojciech Nowicki, sztafeta mieszana w biegu 4x400 metrów oraz Dawid Tomala w chodzie na 50 km.
Dało to biało-czerwonym 17. lokatę w tabeli medalowej, a ostatni raz tyle medali przywieźli oni z igrzysk w Sydney w 2000 roku, choć tam sześć razy stanęli na najwyższym stopniu podium.
Po raz siódmy z rzędu pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej zajęli reprezentanci USA (39 złotych +41 srebrnych +33 brązowych medali), a na kolejnych pozycjach uplasowały się Chiny (38+32+18), które były gorsze o jedno złoto, i Japonia (27+14+17). Gospodarze zaliczyli najlepszy występ w historii olimpijskich startów.
Za około trzy godziny zgaśnie znicz olimpijski i zakończą się igrzyska, do których przygotowania trwały 10 lat, a które zostały przełożone o rok z powodu pandemii COVID-19. Miesiące niepewności poprzedziły 16 dni sportowej rywalizacji, która po raz pierwszy w historii igrzysk toczyła się - ze względów sanitarnych - przy pustych trybunach, a uczestnicy imprezy: sportowcy, oficjele czy dziennikarze na każdym kroku musieli się mierzyć z licznymi ograniczeniami.
Z tego też powodu ograniczono zdecydowanie liczbę gości i osób towarzyszących. Zamiast tradycyjnie ok. 200 tysięcy osób z zagranicy do Japonii przybyło niespełna 70 tys.
Podobnie jak podczas ceremonii otwarcia dojdzie do defilady sportowców. Polską flagę poniesie kajakarka Karolna Naja, która w Tokio zdobyła dwa medale, a łącznie ma cztery i stała się jednym z najbardziej utytułowanych polskich sportowców.
Flagę olimpijską od gospodarzy przejmą przedstawiciele Paryża, gdzie w 2024 roku odbędą się kolejne letnie igrzyska. W Tokio w dniach 24 sierpnia - 5 września przeprowadzona zostanie jeszcze paraolimpiada.