Eurowizyjny wątek polsko-ukraiński to kolejna prowokacja? Wszystkie drogi prowadzą... na Kreml

To był kontrowersyjny finał Eurowizji. Sławetne już zero od ukraińskiego jury dla Krystiana Ochmana oburzyło Polaków, wywołując ostre dyskusje i podsycając niechęć do naszych sąsiadów. Komu to na rękę? Po prześledzeniu przeszłości przewodniczącego panelu jurorskiego oraz odnotowanych cyberatakach ze strony rosyjskich grup hakerskich - kropki łączą się same.

Nie milkną echa finału Eurowizji 2022. Kontrowersje wywołała nota ukraińskiego jury, które Polsce przyznało okrągłe zero. Po tym, Ida Nowakowska posłała Kalush Orchestrze komplet 12 punktów. Ostatecznie Krystian Ochman - zaliczany wcześniej do grona faworytów konkursu - zakończył rywalizację na 12. miejscu.

W niedzielę swoją kartę do głosowania pokazała Iryna Chovnyk - członek ukraińskiego panelu jurorskiego. Przy Polsce widać odręcznie wpisano dziesiątkę. „Kiedy zobaczyłam takie wyniki, dla mnie też był to szok” - tłumaczy piosenkarka.

Według zasad Eurowizji jurorzy nie głosują jednak na wybrane piosenki, a oceniają wszystkie pozycje. W efekcie ustalają swoje własne rankingi, które potem łączy się przy pomocy specjalnego algorytmu i przelicza na punkty w skali eurowizyjnej. Część fanów zarzuca jej oszustwo osób, które nie znają dokładnie zasad Eurowizji. Inna zaś zarzucają jej nieznajomość regulaminu konkursu.

Polski reprezentant otrzymał za to ogromne wsparcie ze strony ukraińskiej publiczności, zgarniając całą pulę punktów. Taki pogląd podzielili ukraińscy oficjele, którzy zachowaniem jury byli zaskoczeni, ale też zniesmaczeni.

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca pisał o „biurokratach, którzy weszli do ukraińskiego jury”. Przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefczuk zarzucił jury, że „jest daleko od ludzi”. Ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkachenko wskazał zaś, że „postawić przy Polakach i Litwinach zero to wstyd”.

Rosyjskie cyberataki na Eurowizję

Także w niedzielę włoska policja poinformowała, że udaremniła ataki prorosyjskich hakerów na internetową infrastrukturę Konkursu Piosenki Eurowizji w Turynie. Ataki odnotowano podczas pierwszego z półfinałów (wtorek 10 maja), ale też podczas sobotniego finału.

„W trakcie występów oraz podczas głosowania policyjny departament ds. cyberbezpieczeństwa zablokował kilka ataków na infrastrukturę sieciową dokonanych przez grupę hakerów "Killnet” i powiązany z nią "Legion"”

- doprecyzowała włoska policja.

Określono również położenie geograficzne ataków, wprost wskazując na Rosję.

Kilka dni wcześniej, "Killnet” próbował atakować strony internetowe kilku włoskich instytucji, w tym Senatu, wyższej izby włoskiego parlamentu, i Narodowego Instytutu Zdrowia (ISS).

Wracamy do składu jury

Do sobotniego głosowania odniósł się w oświadczeniu sam przewodniczący ukraińskiego panelu jurorskiego, Wadim Lisica.

Przekonuje w nim, że „żaden członek jury nie miał możliwości wpływać na decyzje innych, tym bardziej na decyzje przewodniczącego”, dlatego - jak czytamy - „Polska i inne kraje otrzymały tyle punktów, na ile zasłużyły w opinii każdego z sędziów”.

Ten sam Lisica to - jak informuje Vladimir Bondarenko, pokazując jego profil na Facebooku - były pracownik Warner Music Russia. Lisica konto dla zainteresowanych z zewnątrz już zablokował.

Bondarenko idzie krok dalej. Pokazuje, że większościowym udziałowcem wytwórni jest sir Len Blavatnik, a to - jak po sznurku - prowadzi w oczywiste miejsce. Do Rosji.

Kto by się spodziewał

Sir Len Blavatnik urodził się w rodzinie żydowskiej w Odessie - wtedy części Związku Radzieckiego. Dziś posiada obywatelstwa amerykańskie oraz brytyjskie, jednak fortuny dorobił się - jak lwia część rosyjskich oligarchów - na patologicznej prywatyzacji państwowych gigantów aluminiowych i naftowych tuż po rozpadzie ZSRR.

Pandemia Covid-19 spadła mu z nieba. Sir Blavatnik wzbogacił się w tym czasie o 7,2 miliarda funtów. Z wycenianym obecnie majątkiem na 23 miliardy funtów stał się najbogatszym obywatelem Wielkiej Brytanii.

Za działalność filantropijną, nadano mu tytuł szlachecki.

 Źródło: niezalezna.pl, Facebook

 

#rozrywka

Aleksander Mimier
Wczytuję ocenę...
Komentarze (153)
Hanys Górnośląski 17.05.2022 07:25
  • Komentarze: 5451
NIC nie zmienia faktu że ukraiński "utwór" to było jakieś wieśniacze zawodzenie - fajne na jakiejś folklorystycznej imprezie...
ghost 16.05.2022 21:13
Na UKRAINIE też mają „swoich” SZUBRAWYCH typu: Holland,Thum,Śmiszek,Biedroń,Miller,TUSK ect. ect. (TAKŻE „KONTROLLERÓF RUCHÓF”)
Anonim 16.05.2022 17:48
Fajniejsza byla ta piosenka ,ktora Ochman spiewal w Opolu. Lepsza barwa glosu. Eurosmieszna sie nie przejmowac, bo to juz cyrk sie robi: koncita baltista lub jakis wuszt.
Anonim 16.05.2022 17:44
Kapitał nie ma ojczyzny, 7yd nie ma ojczyzny, ale kapitał ma właściciela, to sam cymes, aj aj aj aj waj
Anonim 16.05.2022 17:04
Od ośmieszającej kiełbasy ten konkurs nie ma kompletnie realnego znaczenia. Jako już wiekowy osobnik pamiętam prawdziwe przeboje które tam wygrywały i tego mi nikt nie odbierze. Właśnie dziś w jakiejś stacji radiowej puścili zespół Dschinghis Khan a nie wspomnę o Nicole - Ein Bisschen Frieden a w ogóle o ABBA ie i włoskich gigantach.
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo