Psy i koty oddały.. krew do banku

Psy i koty w towarzystwie swoich właścicieli zjawiły się w sobotę w klinice weterynaryjnej "Cztery łapy" w Łodzi, aby wziąć udział w akcji zwierzęcego krwiodawstwa. Pozyskiwana krew jest deponowana w Weterynaryjnym Banku Krwi im. Milusia i wykorzystywana do leczenia czworonogów.

flickr

Zbiórka krwi dla zwierzaków w łódzkiej klinice odbywała się po raz siedemnasty. Tym razem dawcami zostało siedem kotów i 17 psów. Pozyskany w trakcie akcji cenny surowiec medyczny trafi do Weterynaryjnego Banku Krwi im. Milusia, który w kilku swoich filiach na terenie kraju gromadzi krew niezbędną do leczenia czworonogów.

- W nagłych przypadkach korzystamy także z krwi oddawanej przez psy i koty hodowców, bo zapotrzebowanie na nią jest tak duże, że tego typu akcje w pełni go nie zaspokajają. Czworonożny dawca musi spełniać określone warunki - być zdrowym i mieć od 10 miesięcy do 7 lat. Są też wymagania wagowe - pies powinien mieć powyżej 26 kg, a kot - ponad 4 kg. Powinien być regularnie odrobaczany i szczepiony przeciwko chorobom zakaźnym oraz zabezpieczony przed pchłami i kleszczami

 - powiedziała lekarka weterynarz Ada Pawlak.

W trakcie jednego pobrania pies oddaje 450 ml krwi - tyle samo ile człowiek, ale dawcami są wyłącznie przedstawiciele dużych ras, jak owczarek niemiecki czy cane corso. Od kota można pozyskać 50 ml. Zdaniem weterynarzy, zabieg jest dla czworonogów bezbolesny i trwa nie dłużej niż 10 minut. W ciągu kilku dni organizm dawcy uzupełnia braki; kolejne pobranie może odbyć się po upływie miesiąca.

Szczegółowe informacje dotyczące donacji, a także porady, jak przygotować zwierzę do oddania krwi, można znaleźć na stronie weterynaryjnego banku.

Weterynaryjny Bank Krwi działa od 2003 roku. Pomysł wziął się z potrzeby ratunku dla chorego na hemofilię labradora Milusia, późniejszego patrona banku. Sposób działania i organizacji wzorowany jest na podobnych placówkach funkcjonujących w USA. Krew jest dostępna dla lekarzy weterynarii przez 24 godziny na dobę, we wszystkie dni w roku. 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#pies #kot #zwierzę #weterynaria

albicla.com@adriansiwek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo