Nowa załoga przybyła na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Dwóch rosyjskich kosmonautów Oleg Kononienko i Nikołaj Czub oraz amerykańska astronautka NASA Loral O'Hara przybyli w piątek na pokładzie kapsuły Sojuz na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Informację przekazała minionej nocy agencja AFP.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com @PIRO4D

Rosyjsko-amerykańska załoga opuściła kosmodrom Bajkonur w Kazachstanie zgodnie z planem o godz. 15:44 czasu GMT na pokładzie rakiety Sojuz-24. Na ISS przybyła trzy godziny później.

Trójka astronautów przejmie obowiązki od Rosjan Siergieja Prokopiewa i Dmitrija Petelina oraz Amerykanina Franka Rubio, którzy przybyli na pokład ISS rok temu. Ich misja została przedłużona ze względu na uszkodzenie statku powrotnego Sojuz MS-22, który w grudniu 2022 r. podczas dokowania doznał usterki, wywołanej uderzeniem mikrometeorytu, co skutkowało koniecznością wysłania na ISS nowego statku kosmicznego.

Sektor kosmiczny to jeden z nielicznych obszarów, w których utrzymuje się współpraca Rosji i Stanów Zjednoczonych, krajów będących w konflikcie dyplomatycznym związanym z wojną na Ukrainie.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Międzynarodowa Stacja Kosmiczna #Rosja #USA

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo