Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Kto zwycięży? Poznaliśmy nominowanych

Podkarpacki Szlak Filmowy, platforma streamingowa 35mm.online i Zespół Edukatorów Filmowych - to niektórzy nominowani do 14. Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Laureatów poznamy 14 września podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

pixabay

Listę nominowanych do 14. Nagród PISF zamieszczono na stronie internetowej Instytutu. W kategorii animacja kultury polskiej znaleźli się na niej: Podkarpacki Szlak Filmowy, plebiscyt "Śląska Lokacja Filmowa 2021", Plenery Film Spring Open, działalność Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz 29. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE.

Szansę na nagrodę za książkę o tematyce filmowej mają: "KIEŚLOWSKI. Od Bez końca do końca" Krzysztofa Piesiewicza i Mikołaja Jazdona, "Kinematograf o sobie. Autotematyzm w polskim filmie fabularnym" Pawła Bilińskiego oraz "Przerwane emancypacje. Polityka ekscesu w kinie polskim lat 1968-1982" Sebastiana Jagielskiego.

Statuetka w kategorii krytyka filmowa może powędrować do Diany Dąbrowskiej, Łukasza Muszyńskiego lub Michała Oleszczyka. Natomiast debiutem roku może okazać się film dokumentalny "Bezkrwawa rewolucja. Krótka historia internetu w Polsce" lub Zespół Edukatorów Filmowych.

W kategorii innowacja lub rozwiązanie technologiczne nominowano platformę streamingową 35mm.online i Laboratorium Narracji Wizualnych. Nagroda za plakat filmowy może trafić do Maksa Bereskiego ("Teściowie" i "Ucieczka na srebrny glob") lub Bartosza Kosowskiego ("Fucking Bornholm"). Z kolei w kategorii dystrybucja polskiego filmu finalistami zostały dystrybucje filmów "Zabij to i wyjedź z tego miasta" oraz "Obłoki śmierci – Bolimów 1915".

Laureaci zostaną ogłoszeni w środę 14 września podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wyłoni ich kapituła w składzie: dyrektor PISF Radosław Śmigulski, kierowniczka Działu Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji Aleksandra Świerczewska, historyczka sztuki i kuratorka Hanna Wróblewska, producentka filmowa Aneta Hickinbotham, historyk i dziennikarz Piotr Zaremba, publicysta Wiesław Kot oraz krytyk filmowy i publicysta tygodnika "Polityka" Janusz Wróblewski.

Nagrody PISF są przyznawane od 2008 r. Instytut docenia nimi pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty oraz osoby działające w sektorze kultury.
Celem nagród jest "wyróżnienie szczególnych osiągnięć osób i instytucji wspierających rozwój polskiej kinematografii, promujących jej dorobek, ułatwiających społeczeństwu dostęp do polskiej twórczości filmowej". 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo