Światowi przywódcy gratulują Ukrainie sukcesu na Eurowizji. "Niech to będzie tylko jedno z wielu zwycięstw"

Pragnę, aby przyszłoroczna Eurowizja odbyła się w Kijowie w wolnej i zjednoczonej Ukrainie - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, gratulując Ukraińcom zwycięstwa w konkursie piosenki Eurowizji. To jedne z wielu gratulacji, które popłynęły do Kijowa.

youtube.com/printscreen

"Serdeczne gratulacje dla Kalush Orchestra z okazji wygrania Eurowizji. Gratulacje! Pragnę, aby przyszłoroczna Eurowizja odbyła się w Kijowie w wolnej i zjednoczonej Ukrainie"

- napisał Michel.

"Gratulacje dla Kalush Orchestra i Ukrainy wygranej w Eurowizji. Dziś wieczorem wasza piosenka zdobyła moje serce. Świętujemy wasze zwycięstwo na całym świecie. UE jest z wami"

– napisała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

"Gratulacje dla Ukrainy i Kalush Orchestra, wygraliście. Niech żyje muzyka! Niech żyje Europa!" - to słowa szefa dyplomacji UE Josepa Borrella.

"Zwycięstwo w konkursie jest wyraźnym odzwierciedleniem nie tylko talentu, ale także niezachwianego poparcia dla waszej walki o wolność"

– napisał brytyjski premier Boris Johnson.

"Niech to będzie tylko jedno z wielu zwycięstw w tym roku – napisał prezydent Litwy Gitanas Nauseda - Miłość zawsze zwycięża, prawda zawsze zwycięża. Europa jest z wami, nasze serca są z wami. Chwała Ukrainie!".

Ukraiński zespół Kalush Orchestra z utworem "Stefania" wygrał w nocy z soboty na niedzielę w Turynie 66. Konkurs Piosenki Eurowizji, wyprzedzając Wielką Brytanię i Hiszpanię.

To oznacza, że za rok konkurs Eurowizji zostanie zorganizowany na Ukrainie. Minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko napisał na Telegramie w nocy z soboty na niedzielę, że jego resort już zaczął zastanawiać się, gdzie zorganizować przyszłoroczny konkurs piosenki Eurowizji.

"Warto już pomyśleć gdzie dokładnie na Ukrainie odbędzie się Eurowizja-2023”

- napisał.

"Nie wątpiliśmy. Chłopaki, jesteście fajni! Odwaga to być Ukraińcem. To nie tracić okazji, by powiedzieć światu prawdę. Jesteśmy dumni!"

- dodał i podkreślił: "To jedno z pierwszych zwycięstw, ale największe przed nami".

Do zwycięstwa ukraińskich muzyków odniósł się również prezydent Wołodymyr Zełenski.

Nasza odwaga robi wrażenie na świecie, nasza muzyka podbija Europę! - napisał na Facebooku.

"Po raz trzeci w naszej historii. I wierzę - nie po raz ostatni. Zadbamy o to, aby pewnego dnia uczestnicy i goście Eurowizji gościli w ukraińskim Mariupolu. Wolnym, spokojnym, odbudowanym!"

- napisał Zełenski.

"Dziękujemy za zwycięstwo zespołowi Kalush Orchestra i wszystkim, którzy na nas głosowali! Nasz zwycięski akord w walce z wrogiem nie jest daleko"

- dodał.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

 

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo