Luwr pomoże w ocaleniu ukraińskich dzieł. Przechowa je i wystawi

Od 14 czerwca do 6 listopada w muzeum w paryskim Luwrze będzie można oglądać szesnaście ukraińskich dzieł sztuki ewakuowanych i ocalonych przed rosyjską inwazją, w tym pięć ikon bizantyjskich z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Barbary Chanenko w Kijowie - poinformowała dyrektor Luwru Laurence des Cars.

Luwr przygarnie ukraińskie dzieła
Obraz <a href="https://pixabay.com/pl/users/cocoparisienne-127419/?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=1585182"> Anja</a> z <a href="https://pixabay.com/pl//?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&u

Ponadto jedenaście innych wielkich dzieł z ukraińskiego muzeum, wybranych do współpracy naukowej nad renowacją, będzie przechowywanych w Luwrze - powiedziała des Cars agencji AFP.

Akcja ratowania 16 wybranych dzieł, wspierana finansowo przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Ochrony Dziedzictwa w Strefach Konfliktów (ALIPH), została oficjalnie zainicjowana podczas wizyty na Ukrainie francuskiej minister kultury Rimy Abdul Malak w lutym tego roku, a wybrane obiekty były eskortowane przez wojsko podczas podróży przez Polskę i Niemcy na początku maja.

Wystawa ikon bizantyjskich, zatytułowana „Pochodzenie świętego obrazu”, będzie zapowiedzią otwarcia w 2027 roku w Luwrze działu Sztuki Bizantyjskiej i Chrześcijaństwa Wschodniego.

„Od początku wojny naszym zadaniem, podobnie jak innych dużych instytucji muzealnych, było wspieranie naszych ukraińskich kolegów. Jesienią, w obliczu nasilenia konfliktu, zdecydowaliśmy się na tę akcję ratunkową”

– oświadczyła de Cars.

„To mały, ale symboliczny gest w tym oceanie smutku i rozpaczy” – dodała des Cars i podkreśliła, że jest „świadoma wagi ocalenia tego tysiącletniego dziedzictwa w sercu Europy”.

Gdy w październiku 2022 r. des Cars przyjmowała delegację przedstawicieli ukraińskich muzeów, w tym dyrektora Muzem Narodowego, na prowadzonej przez ministerstwo kultury w Kijowie liście zniszczonych lub uszkodzonych podczas wojny obiektów kultury widniało 468 pozycji, w tym 35 muzeów.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

 

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo