Czy da się połączyć macierzyństwo z karierą? Książka o 11 kobietach, które udowadniają, że tak!

11 kobiet opowiadało Magdalenie Szefernaker o tym, jak można pogodzić macierzyństwo z życiem zawodowym. Każda z rozmówczyń, a są wśród nich aktorki, dziennikarki, kobiety ze świata polityki, sportu i biznesu - miała swoją receptę na udane życie zawodowe i osobiste. Książka ukazuje się już dziś!

instagram.com/mszefernaker

"Mama na obcasach" to cykl wywiadów z kobietami, dla których zarówno realizacja zawodowa, jak i posiadanie dzieci są najważniejszymi celami w życiu. Rozmówczyniami w książce były: Magdalena Wolińska-Riedi, Lidia Sadowa, Anna Skórzyńska, Małgorzata Ostrowska-Królikowska, Barbara Socha, Dorota Łosiewicz, Karolina Naja, Małgorzata Kożuchowska, Jadwiga Emilewicz, Dorota Gawryluk i Helena Pyz. Bohaterki, pytane przez Magdalenę Szefernaker, opowiadają o tym, jak na co dzień skutecznie łączą te dwa niezwykle wymagające obszary życia. Zmierzyły się także ze stereotypowym przekonaniem, że kobieta musi wybrać czy robi karierę zawodową, czy chce mieć rodzinę i zająć się dziećmi. Pokazały jednak, że macierzyństwo to nie przeszkoda, ale często wręcz przeciwnie – stanowi doskonały początek kariery zawodowej.

"Zależało mi na tym, żeby były to kobiety, które na co dzień wykonują różne zawody i są rozpoznawalne, gdyż często łatwiej jest nam odnosić się do kogoś, kogo znamy z pierwszych stron gazet, o kim możemy przeczytać w Internecie lub zobaczyć w telewizji. Oczywiście moje bohaterki przede wszystkim musiały spełniać dwa warunki – z jednej strony realizować się w macierzyństwie, a z drugiej strony – odnosić sukcesy w sferze zawodowej"

- wyjaśnia Magdalena Szefernaker.

 

Książka próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy te dwa światy można pogodzić.

"Odpowiedź, jakiej najczęściej udzielały moje bohaterki, była taka, że niewątpliwie jest to duże wyzwanie, jednak nie jest to niemożliwe. Połączenie tych dwóch światów wymaga wiele trudu, poświęcenia, ogromnej mobilizacji, a czasami nawet przeorganizowania pewnych rzeczy. I często dzięki pomocy innych jest to w ogóle możliwe"

- wyjaśnia autorka.

Każda z rozmówczyń ma swój przepis na szczęśliwe życie rodzinne i zawodowe. "Znamienne jest to, co podkreślają moje rozmówczynie, że nie ma jednej recepty dla wszystkich kobiet. Każda mama musi takie rozwiązanie znaleźć sama, wybrać najlepszą dla siebie drogę. Na przykład aktorka Małgorzata Ostrowska-Królikowska, która jest mamą pięciorga dzieci, mówi że nikogo do wybrania takiej drogi nie namawia. Nawet dodaje – niech każdy sam decyduje, niech każdy sam wybiera własną drogę. Jednak wyraźnie podkreśla, że nic jej nie zastąpi miłości i radości, jaką otrzymuje od swoich dzieci" - mówi autorka.

W swojej książce Magdalena Szefernaker nie stawia tezy, że mamy, które nie pracują są lepsze lub gorsze od tych aktywnych zawodowo. "Każda droga jest dobra, jeżeli jest właściwa dla konkretnej kobiety. A jeśli jakaś mama decyduje się, aby macierzyństwo godzić z pracą zawodową to jest to jej wybór i sama musi odkryć, jak najlepiej to zrobić, jakie dla siebie znaleźć rozwiązanie" - dodaje.

Można od macierzyństwa przejść do niezłego biznesu, czego przykładem jest Anna Skórzyńska i jej Szumisie.

"Przykład Anny Skórzyńskiej pokazuje, że macierzyństwo może stać się drogą do rozwoju zawodowego, konkretnie do założenia własnego biznesu. Jej historia rozpoczyna się od sytuacji znanej zapewne wielu młodym rodzicom – nieprzespane noce i trudności z uśpieniem maleństwa. Moja bohaterka przy pomocy suszarki usypiała swojego pierwszego synka. Ale – jak sama podkreśla – ta metoda nie sprawdzała się na dłuższą metę, a do tego była nieekonomiczna. Znużona, pomyślała, że idealnym rozwiązaniem byłoby zamknięcie tego szumu suszarki w jakimś misiu. I to ją skłoniło do tego, by stworzyć Szumisie. Paradoksalnie problemy z uśpieniem małego dziecka pomogły jej założyć własny biznes. Ta historia pokazuje, że pomysł to jedno, a realizacja – to drugie. Potrzebna jest determinacja, odwaga w dążeniu do celu, wiara w sens danego przedsięwzięcia. Przykład Anny Skórzyńskiej to bardzo ciekawa historia – o której bez wątpienia warto przeczytać w książce – ukazująca ile trudności musimy pokonać, aby móc spełnić swoje zawodowe marzenia"

- komentuje Szefernaker.

Magdalena Szefernaker – dziennikarka, rzecznik prasowy. Ukończyła Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Pracowała jako dziennikarka w "Naszym Dzienniku" oraz współpracowała z magazynem dla kobiet "meLADY". Przez wiele lat pracowała w Biurze Komunikacji Społecznej Narodowego Funduszu Zdrowia, obecnie pełni funkcję rzecznika prasowego Polskiego Holdingu Hotelowego. Prowadziła autorski program radiowy "Mama na obcasach" na antenie Poranka Rozgłośni Katolickich "Siódma-Dziewiąta", w którym przeprowadzała wywiady ze sławnymi kobietami na temat łączenia kariery zawodowej z macierzyństwem. Książka adresowana jest przede wszystkim do mam, które na co dzień przeżywają podobne rozterki wynikające z łączenia obowiązków zawodowych i macierzyńskich. Sama jestem mamą dwóch synów i często zastanawiam się jak skutecznie połączyć te dwa światy i czy to w ogóle jest możliwe? Dlatego chciałabym, żeby historie moich bohaterek pokazały innym mamom, że nie są same w tym wyzwaniu, jakim jest wychowywanie dzieci przy jednoczesnym realizowaniu planów zawodowych, a także stały się dla nich inspiracją w odnalezieniu swojej własnej drogi. Chciałabym by ta publikacja trafiła również w ręce tych kobiet, które są dopiero przed podjęciem decyzji o macierzyństwie i zastanawiają się jak będą godziły obowiązki domowe i zawodowe. Książka jest również adresowana do ojców, gdyż większość bohaterek, z którymi rozmawiałam, podkreśla, że bez wsparcia taty pogodzenie tych dwóch światów jest wręcz niemożliwe.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl, instagram.com,

 

Beata Mańkowska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo