"Boże, chroń króla Karola". Wielka Brytania ma nową parę królewską

Około godziny 11.30 czasu polskiego, z Pałacu Buckingham wyruszyła procesja, którą król Wielkiej Brytanii Karol III wraz z żoną Camillą pojechał do Opactwa Westminsterskiego, gdzie w południe rozpoczęła się uroczystość koronacji. Arcybiskup Canterbury Justin Welby nałożył koronę św. Edwarda na głowę króla Karola III. To kulminacyjny moment odbywającej się w Opactwie Westminsterskim koronacji.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Koronacja króla Karola III i królowej Camilli
twitter.com/ @Coronation2023

Królewska para jechała zaprzężoną w sześć siwych koni karetą, najnowszą karetą w zasobach dworu, która została zamówiona z okazji 60-lecia panowania Elżbiety II w 2012 r. Przed i za karetą podąża niespełna 200 żołnierzy z reprezentacyjnego regimentu brytyjskiej armii, Household Cavalry Mounted Regiment.

Licząca 2,29 km trasa przejazdu wiedzie przez reprezentacyjną aleję The Mall, na Trafalgar Square skręci w rządową aleję Whitehall, a następnie przez Parliament Street, Parliament Square i Broad Sanctuary. Tuż przed 12.00 procesja dotarła do Opactwa Westminsterskiego.

W ceremonii bierze udział książę William wraz z rodziną. Najstarszy z trójki dzieci Williama i Kate, dziewięcioletni książę George jest jednym z czwórki paziów króla.

Wśród uczestników wydarzenia jest także młodszy syn króla, książę Harry. Jego obecność przez długi czas stała pod znakiem zapytania z racji konfliktu z resztą rodziny.

W Opactwie Westminsterskim zebrali się wszyscy zaproszeni goście, w tym członkowie zagranicznych rodzin królewskich i przywódcy innych państw.

Karol III został zaprezentowany zgromadzonym w Opactwie Westminsterskim przez prowadzącego nabożeństwo koronacyjne arcybiskupa Canterbury Justina Welby'ego jako "niekwestionowany król" Wielkiej Brytanii.

Chwilę później tak samo, w kolejne trzy strony świata, Karola III zaprezentowały trzy inne osoby - damy Orderu Podwiązki i Orderu Ostu oraz odznaczony Krzyżem Jerzego były żołnierz.

To pierwszy przypadek w historii koronacji, by w tej roli wystąpiły także osoby świeckie i kobiety. Wszyscy zwrócili się do zgromadzonych z pytaniem, czy gotowi są okazać królowi hołd i gotowość do służby, na co ci odpowiedzieli "Boże, chroń króla Karola".

Prezentacja jest pierwszą częścią nabożeństwa koronacyjnego.

Brytyjski premier Rishi Sunak, który jest praktykującym hinduistą, odczytał podczas odbywającego się w Opactwie Westminsterskim w Londynie nabożeństwa koronacyjnego Karola III fragment Nowego Testamentu.

Odczytany przez Sunaka fragment pochodzi z Listu do Kolosan i zawiera m.in. słowa:

"On jest obrazem Boga niewidzialnego - Pierworodnym wobec każdego stworzenia, bo w Nim zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze. Wszystko przez Niego i dla Niego5 zostało stworzone. On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie".

Podczas wszystkich tego typu uroczystości brytyjscy premierzy czytają w fragmenty z Biblii, jest to jednak pierwszy przypadek, by robił to szef rządu innego wyznania niż chrześcijańskie.

Arcybiskup Canterbury Justin Welby nałożył koronę św. Edwarda na głowę króla Karola III. To kulminacyjny moment odbywającej się w Opactwie Westminsterskim koronacji.

Korona św. Edwarda jest używana tylko podczas koronacji. To jedyny raz w życiu, kiedy monarcha ją nosi. 

 

Nowo koronowany król Wielkiej Brytanii Karol III został intronizowany oraz przyjął przysięgę wierności od arcybiskupa Canterbury Justina Welby'ego oraz następcy tronu, księcia Williama.

Ta część ceremonii koronacyjnej została zmodyfikowana. W przeszłości przyklękali przed monarchą i przysięgali mu wierność wszyscy członkowie rodziny królewskiej oraz Izby Lordów, jednak teraz zrobił to tylko arcybiskup Canterbury w imieniu Kościoła Anglii oraz następca tronu.

Welby wezwał natomiast zgromadzonych w świątyni oraz oglądających transmisję, by dołączyli się do tej przysięgi, mówiąc: "Przysięgam, że dochowam wierności Waszej Królewskiej Mości oraz Waszym dziedzicom i następcom zgodnie z prawem. Tak mi dopomóż Bóg".

Po namaszczeniu i koronacji króla Wielkiej Brytanii Karola III, namaszczona i koronowana została jego małżonka Camilla. Już wcześniej Pałac Buckingham zasugerował, że nosząca tytuł "królowej-małżonki" Camilla będzie od tej pory po prostu "królową".

Camilla została koronowana pochodzącą z 1911 r. koroną Marii Teck i był to pierwszy przypadek od prawie 300 lat, by małżonka monarchy użyła już istniejącej korony, a nie specjalnie wykonanej na tę okazję, choć została ona nieco zmodyfikowana.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

 

#świat

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
bm
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo