Józef Wieczorek: Tylko „nienormalni” widzieli realnie III RP. Film o Naszości na lekcje HiT!

- Ośmieszają sądownictwo, policję, polityków, świat akademicki, który jakoś nie może się oderwać od komuny, stanowiąc raczej swoisty „Park jurajski”. Demaskują zbrodnie Putina wobec Czeczenów identyfikując prawdziwe oblicze następcy Stalina. Tylko „nienormalni” widzą świat realny. Takim obrazem i językiem można lepiej przemówić do młodych i zainteresować ich nie tak dawną jeszcze przeszłością, bez której nie można zrozumieć teraźniejszości – recenzuje film „Naszość – tylko dla nienormalnych” w Gazecie Polskiej Józef Wieczorek, autor książek „Plagi akademickie” oraz „Trąd w pałacu nauki”. Film oglądać można w kinach w całej Polsce. A poniżej reportaż z pokazu „Naszości” w największej sali kinowej w Polsce na 850 osób w krakowskim kinie „Kijów” (zobacz FILM pod tym artykułem).

Pokaz "Naszości" w Krakowie
niezalezna.pl,

Socjologia wizualna to od pewnego czasu pełnoprawna gałąź socjologii skupiająca się na interpretacji materiałów wizualnych wytwarzanych dziś niemal przez wszystkich - czy to aparatem, kamerą czy smartfonem. Co prawda na ogół taki materiał może służyć co najwyżej do analizy psychologicznej, badań nad uzależnieniami od własnego wizerunku i to pozowanego, ale powstają też cenne materiały wizualne dotyczące wydarzeń i zachowań różnych grup społecznych, wnoszące czasem do poznania społeczeństwa więcej niż tradycyjne badania ankietowe.

Takim ważnym materiałem jest film dokumentalny „Naszość - tylko dla nienormalnych”, który ostatnio wszedł na ekrany naszych kin stanowiąc coś w rodzaju kopii zapasowej obrazu Polski po medialnym upadku komuny. To kreatywni, o dużym poczuciu humoru, młodzi mieszkańcy Poznania, satyrą i śmiechem demaskują absurdy, zakłamanie i niegodziwości rządzącego postkomunistycznego establishmentu tamtych czasów. Ośmieszają sądownictwo, policję, polityków, świat akademicki, który jakoś nie może się oderwać od komuny, stanowiąc raczej swoisty „Park jurajski”. Demaskują zbrodnie Putina wobec Czeczenów identyfikując prawdziwe oblicze następcy Stalina. Tylko „nienormalni” widzą świat realny.

Krajobraz powstającej III RP w oczach grupy Akcja Alternatywna Naszość” przedstawiony w filmie różni się znacznie od obrazów pokazywanych w ówczesnych mediach, jak i od obrazu społecznych przeobrażeń prezentowanych - nawet do dziś - przez licencjonowanych akademickich socjologów. To nie tylko dzieło artystyczne, lecz materiał do rzetelnych badań. Obrazy nieraz zaprzeczają tezom socjologów a zarejestrowane kamerą fakty nie tak łatwo naginać do swoich naukowych interpretacji. Uwzględnienie ich w strategiach badawczych winno zmieniać opinie socjologów i historyków a film Naszość - w końcu kinowy hit, dobrze by było wykorzystywać w edukacji, w ramach przedmiotu Historia i teraźniejszość. Takim obrazem i językiem można lepiej przemówić do młodych i zainteresować ich nie tak dawną jeszcze przeszłością, bez której nie można zrozumieć teraźniejszości.

A tak film przyjęty został w największej sali kinowej w kinie „Kijów” w Krakowie:

 Źródło: niezalezna.pl,

 

#Naszość #Kraków

Magdalena Nowak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo