Zespół naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pracuje nad rozwiązaniem, które pozwoli dopasować oferty mieszkań na podstawie emocji kupującego. Ma w tym pomóc aplikacja, która analizuje reakcje na twarzy osób oglądających zdjęcia domów i mieszkań.
Naukowcy z Katedry Analiz Przestrzennych i Rynku Nieruchomości oraz Katedry Geodezji na Wydziale Geoinżynierii UWM w Olsztynie poinformowali, że prowadzą nowatorskie badania, które mają pomóc w procesie wyceny nieruchomości czy dopasowaniu ofert dla osób szukających mieszkania.
Opracowują oni metodykę wykorzystującą technologię wykrywania emocji z użyciem nowoczesnych narzędzi, jakimi są: sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i widzenie komputerowe. Obecnie trwają testowe prace nad specjalną aplikacją, która pozwoli je wykorzystać w procesie wyceny nieruchomości.
"Wbrew powszechnemu przekonaniu wcale nie kupujemy, kierując się jedynie lub głównie opłacalnością ekonomiczną. Prawda jest taka, że kupujemy kierując się często własną intuicją i sercem, a emocje to najważniejszy decydent na rynku nieruchomości, zwłaszcza mieszkaniowym"
- przekazała kierująca badaniami dyrektor Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Geografii, dr hab. inż. Małgorzata Renigier-Biłozor.
Jak wyjaśniła, badanej grupie respondentów prezentowane są fotografie przedstawiające wyselekcjonowane cechy nieruchomości, takie jak powierzchnia, standard, czy lokalizacja. Następnie aplikacja rejestruje reakcję na twarzy osób oglądających przygotowane zdjęcia, a sieć neuronowa wychwytuje emocje na poszczególnych klatkach filmu.
W dotychczasowych badaniach wzięło udział około 300 respondentów, a w ocenie autorów "wyniki są więcej niż obiecujące".
"Czułe oko kamery wyłapuje nawet bardzo drobne zmiany w emocjach widoczne na twarzy oglądającego. Takie, których ludzkie oko zazwyczaj nie wyłapie. Dzięki temu wiemy, które atrybuty są dla kupującego najistotniejsze"
- zaznaczyła Renigier-Biłozor.
Olsztyńscy naukowcy oceniają, że aplikacja może stać się rewolucją na rynku nieruchomości. W przyszłości może mieć znaczenie, zwłaszcza w kontekście obiektywizacji i zwiększenia wiarygodności analiz rynku nieruchomości, kluczowych w wycenie nieruchomości. Daje również nowe możliwości dopasowania oferty dla osób szukających idealnego mieszkania oraz sprzedających czy wyceniających daną nieruchomość.
Autorską metodę do oceny istotności atrybutów nieruchomości w procesie wyceny nieruchomości opracował zespół badaczy z Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Geografii oraz Instytutu Geodezji i Budownictwa na Wydziale Geoinżynierii olsztyńskiej uczelni: dr hab. inż. Małgorzata Renigier-Biłozor, dr hab. inż. Artur Janowski, dr inż. Marek Walacik i mgr inż. Aneta Chmielewska.