- Jesteśmy znacznie lepiej przygotowani niż w 1997 r., w szczególności jeśli chodzi o infrastrukturę. Zbiornik Racibórz Dolny, który zaczął zbierać wierzchołek fali powodziowej, ma sprawić, że Wrocław i inne miasta poniżej Raciborza będą bezpieczne - powiedział w TV Republika Jerzy Widzyk, były minister transportu i gospodarki morskiej, pełnomocnik rządu Jerzego Buzka ds. usuwania skutków powodzi.
Jerzy Widzyk był pełnomocnikiem rządu Jerzego Buzka ds. usuwania skutków powodzi w 1997 r. Dziś w TV Republika zapytany został o porównanie powodzi sprzed 27 lat do tej, która obecnie zagraża południowej Polsce.
- Mimo tego, że sytuacja jest porównywalna z tą z 1997 r., szczególnie w Kotlinie Kłodzkiej i w Opolskiem, to mamy zupełnie inną sytuację - reakcja jest znakomicie szybsza i lepsza, mamy na bieżąco informacje o przepływach. Takiej informacji w 1997 r. nie było, posterunki pomiarowe były zalane, był chaos, nie mieliśmy informacji
- mówił Widzyk.
Podkreślił, że Polska jest o wiele lepiej przygotowana na wielką wodę, jeśli chodzi o infrastrukturę.
- Zbiornik Racibórz Dolny, który zaczął zbierać wierzchołek fali powodziowej, ma sprawić, że Wrocław i inne miasta poniżej Raciborza będą bezpieczne. Pozostało zbudować zbiorniki w górnych częściach rzek, m.in. w Kotlinie Kłodzkiej. Być może ta powódź da do myślenia i podejmowania decyzji, by te zbiorniki się pojawiły i zaczęły pracować - powiedział Jerzy Widzyk.
Dodał, że w Opolu niedługo po powodzi w 1997 r. powstał kanał ulgi, poczyniono również duże inwestycje we Wrocławskim Węźle Wodnym.
- Najważniejsze jest to, co wczoraj przekazano, że pracowało 15 zbiorników suchych, ścinających wierzchołki wody z tych mniejszych rzek. Zbiornik Racibórz Dolny pracuje, myślę, że Opole i Wrocław są bezpieczne
- wskazał były minister.
[polecam:https://niezalezna.pl/polska/dramatyczny-komunikat-urzedu-w-glucholazach-most-za-chwile-moze-runac/526665
Zbiornik Racibórz Dolny na Odrze rozpoczął w niedzielę nad ranem piętrzenie wezbranych wód – podały Wody Polskie. Przed uruchomieniem zbiornika przeanalizowano sytuację w zlewni Odry w Polsce i Czechach oraz prognozy hydro-meteorologiczne – dodano w komunikacie.
Budowę suchego zbiornika w Raciborzu ukończono na przełomie maja i czerwca 2020 r. Zajmuje powierzchnię 26 km kw., a jego projektowa pojemność wynosi 185 mln m sześc. Długość zapór zbiornika wynosi ponad 20 km. Koszt inwestycji dofinansowanej ze środków Unii Europejskiej, Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy oraz budżetu Państwa wyniósł ok. 2 mld zł. Zbiornik po raz pierwszy piętrzył wodę w październiku 2020 r. Ze zbiornikiem Racibórz współpracuje także położony powyżej polder Buków, którego pojemność powodziowa wynosi 57 mln metrów sześciennych. W części niesterowalnej rozpoczął on spiętrzanie wody w sobotę.(PAP)