Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Wzmocnić pozycję rolników na rynku. Minister zapewnia: przedstawimy rozwiązania

Przedstawimy projekty rozwiązań systemowych, które wzmocnią pozycję rolników na rynku w skali długookresowej - zapowiedziała w czwartek minister rolnictwa Anna Gembicka. Dodała, że chodzi m.in. o zachęty do zrzeszania się, umożliwienie im udziału w przetwórstwie czy dostęp do taniej energii.

Rolnictwo - nowe rozwiązania
Pixabay - Pixabay

Szefowa MRiRW, podczas briefingu prasowego, zapowiedziała, że w piątek resort przedstawi propozycje rozwiązań systemowych, które m.in. mają zwiększyć pozycję rolników na rynku. Wśród nich - jak mówiła - są uproszczenia prawne i podatkowe a także zachęty do zrzeszania się, umożliwienie im udziału w przetwórstwie spożywczym oraz większy dostęp do taniej energii.

"Organizacje rolnicze zgłaszały resortowi, że dopłaty do produktów rolnych są tylko doraźnym rozwiązaniem, że potrzebne są rozwiązania, które zadziałają w skali długookresowej"

- wskazała Gembicka. Dodała, że zwiększona ma być np. z 1 mln do 3 mln zł pula środków na program "Energia dla wsi", który umożliwi m.in. wsparcie do biogazowni.

Minister poinformowała również, że został już przygotowany i wysłany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów projekt rozporządzenia RM w sprawie dopłat do kukurydzy i zwiększenia akcji kredytów płynnościowych o 2,5 mld zł. Wyraziła nadzieję, że "rozporządzenie zostanie przyjęte jak najszybciej", co umożliwi zakończenie protestu rolników na granicy.

Ponadto minister wskazała, że do RM wysłany też został projekt rozporządzenia w sprawie szkód wyrządzanych przez ptaki, a także zostało skierowane do KE pismo dotyczące przedłużenia na przyszły rok stawki zwrotu za akcyzę do paliwa rolniczego do 2 zł.

We wtorek minister Gembicka spotkała się z rolnikami protestującymi w Medyce. Zapewniła ich, że postulaty (dopłaty do kukurydzy, zwiększenie akcji kredytowej oraz utrzymanie wysokości podatku rolnego na obecnym poziomie) zostaną spełnione.

 



Źródło: niezalezna.pl, pap

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo