Wielki Wyjazd na Węgry. Klubowicze uczcili pamięć zamordowanych w Katyniu

Przed oficjalnymi obchodami Powstania Węgierskiego, Klubowicze "Gazety Polskiej" odwiedzili obowiązkowy punkt na trasie każdego Wielkiego Wyjazdu na Węgry. Zebrano się pod pomnikiem Katynia, gdzie - podobnie jak pod pomnikiem Józefa Bema - złożono pamiątkowy wieniec.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
fot. Aleksander Mimier/ niezalezna.pl

Spod pomnika Józefa Bema, Klubowicze „Gazety Polskiej” udali się pod pomnik Męczenników Katynia w Budapeszcie. Tam też znajduje się pamiątkowa tablica, poświęcona zmarłemu w katastrofie smoleńskiej Andrzejowi Przewoźnikowi.

Tutaj także, redaktorzy Sakiewicz oraz Stankowski złożyli wieniec.

W 2008 Rada Miasta Budapesztu jednogłośnie przyjęła uchwałę, w której jeden ze skwerów – znajdujący się w III Dzielnicy w okolicy ruin rzymskiego amfiteatru otrzymał nazwę Park Męczenników Katynia. Wówczas podjęto też starania o budowę pomnika. Odsłonięcie pomnika Męczenników Katynia z udziałem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego planowano na kwiecień 2010 roku, w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Jednakże na skutek katastrofy samolotu pod Smoleńskiem do tego nie doszło. Pomnik został uroczyście odsłonięty dopiero 8 kwietnia 2011 roku przez prezydentów Węgier i Polski. Pomnik ma formę sześcianu, wykonanego z czarnego granitu z wyciętymi żelaznymi elementami imitującymi drzewa. W środku bryły znajduje się instalacja świetlna. Całość autorzy projektu opatrzyli tytułem „Zbrodnia w lesie".


W sobotę klubowicze wezmą udział w oficjalnych obchodach rocznicy rewolucji. Przejdą w Marszu Pokoju, który wyruszy od Politechniki Műegyetem i przejdzie na Plac Erzsébet. Po marszu klubowicze wezmą udział w oficjalnych obchodach i wysłuchają przemówienia premiera Viktora Orbana.

Poniżej szczegółowy harmonogram sobotnich uroczystości w Budapeszcie:

  • 12:30 Marsz Pokoju
    • Rozpoczęcie uroczystości przy Nadbrzeżu Politechniki Műegyetem rkp. Na miejscu będzie widniał napis “WITAMY NASZYCH POLSKICH PRZYJACIÓŁ”.
    • Przejście w Marszu Pokoju na Plac Erzsébet. Skrzyżowanie ulic József Attila z Andrássy út. 4-2. Grupa Polska gromadzi się, w prawym rogu placu
  • 15:30 Rozpoczęcie Uroczystości Rocznicy Rewolucji Węgierskiej
    • Przemówienie Premiera Węgier Viktora Orbána. Przemówienie z polskim tłumaczeniem będzie można wysłuchać za pośrednictwem linku do transmisji online. Link będzie widoczny na telebimie.

 Źródło: niezalezna.pl

 

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Aleksander Mimier
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo