Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Dowiedz się więcej »

UOKiK przyjrzy się rynkowi paliw. Prezes urzędu o polityce Orlenu w 2022 r.: poziom cenowy w Polsce był jednym z najniższych w UE

- Przepisy prawa gospodarki wolnorynkowej dają daleko idącą swobodę w kształtowaniu cen - mówił podczas konferencji prasowej prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Przekazał jednocześnie, że urząd wszczął postępowanie wyjaśniające ws. cen rynkowych paliw. Pytany przez nas o ocenę praktyk Orlenu w roku ubiegłym, jednoznacznie wykluczył niedozwolone praktyki.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Wszczęliśmy postępowanie wyjaśniające ws. cen rynkowych paliw - przekazał podczas konferencji prasowej prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Urząd wystąpił już do PKN Orlen z żądaniem szczegółowych informacji, w przyszłym tygodniu zwróci się do pozostałych podmiotów na rynku paliw.

Zamieszanie wokół cen paliw na stacjach Orlen wybuchło na przełomie 2022/2023. Część opozycji zarzuca kierownictwu spółki, że w ubiegłym roku celowo zawyżano ceny na stacjach, by po Nowym Roku ceny te nie wzrosły. Między 31 grudnia a 1 stycznia - pomimo podwyższenia od 2023 r. z 8 do 23 proc. stawki podatku VAT na paliwa - cena nie uległa zmianie, a nawet gdzieniegdzie spadła.

Chróstny przekazał, że postępowanie jest prowadzone w sprawie a nie przeciwko komuś. - Chcemy drobiazgowo wyjaśnić tę sytuację - zaznaczył.

- Tego typu sytuacje zawsze wymagają analizy i rzetelnego przyjrzenia się faktom, Musimy bazować na faktach. Rygor postępowania daje UOKiK dostęp do wiarygodnych informacji

- mówił prezes.

Pytany przez niezalezna.pl o wyliczenia, jakoby PKN przez większość roku 2022 sprzedawał diesla taniej, niż wskazywałaby logika warunków rynkowych, usłyszeliśmy:

„przepisy prawa gospodarki wolnorynkowej dają daleko idącą swobodę w kształtowaniu cen”.

- Gdy analizowaliśmy tę sytuację w zeszłym roku, przy wykorzystaniu szeregu danych, poziom cenowy w Polsce, szczególnie w pierwszym kwartale 2022, był faktycznie jednym z najniższych w Unii Europejskiej - przyznał prezes UOKiK.

Wskazał, że urząd widział „kształtowanie się równoległe cen w Polsce do cen na rynkach międzynarodowych”. - Ceny były niższe, natomiast tendencja i trendy były zachowane - dodał Chróstny.

(wyliczenia UOKiK)

Nawiązał tym samym do komunikatu UOKiK z sierpnia ub. r. W nim czytamy m.in.: „badanie wykazało, że wzrost cen paliw w Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, ma fundamenty rynkowe – brak jest podstaw do stwierdzenia, iż może on wynikać z niedozwolonych praktyk przedsiębiorców”.

Cały komunikat TUTAJ.

Uprzedził, że „w najbliższych tygodniach mogą nas czekać zakłócenia w kształtowaniu cen - to ściśle powiązane z podażą, z mechanizmami rynkowymi”.

Nawiązując do wszczętego postępowania, dodał: „nie pozostawimy żadnych wątpliwości, czy dane zachowanie stanowiło złamanie prawa czy było działaniem w ramach swobodnego prowadzenia działalności gospodarczej. Chcemy to bardzo drobiazgowo wyjaśnić”.

Samorządowcy szykują wniosek

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przekazał, że samorządowcy z Ruchu Tak Dla Polski złożą do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wnioski o zbadanie polityki Orlenu w zakresie kształtowania cen paliw.

Chróstny pytany o tę deklarację, odparł:

„o tych wnioskach wiemy jedynie z przekazów medialnych. Mamy dynamiczną sytuację, może się zmieniać z godziny na godzinę. Nieraz mija kilka dni, zanim dokumenty do nas docierają. Nieraz podmiot, który zapowiada skierowanie wniosku, potrzebuje czasu na przygotowanie takiego wniosku”.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#gospodarka

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Aleksander Mimier
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo