"Stronie rosyjskiej nie było nawet czego pacyfikować". Minister Buda komentuje ostatni odcinek "Resetu"

- Rząd polski wtedy nie podejmował żadnego trudu, niczego nie chciał. Stronie rosyjskiej nie było nawet czego pacyfikować. W imię jakiegoś absurdalnego polepszenia relacji próbowano tę sprawę zamieść pod dywan - odniósł się do ostatniego serialu dokumentalnego "Reset" minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Minister o archiwach w MRiT: listy kondolencyjne, w których pojawiały się teksty, że to „szansa na otwarcie naszych relacji"
zrzut ekranu z serialu "Reset"

Ostatni odcinek serialu "Reset" poświęcony był katastrofie smoleńskiej. Wynika z niego, że w dniu pogrzebu polskiego prezydenta, Lecha Kaczyńskiego, ówczesny polski premier Donald Tusk i pełniący wówczas obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zaproponowali kolejne, nowe otwarcie w relacjach polsko-rosyjskich prezydentowi Federacji Rosyjskiej Dmitrijowi Miedwiediewowi. Według portalu, z poufnych notatek wynika, że Tusk miał zaproponować otoczenie szczególną opieką cmentarzy żołnierzy radzieckich w Polsce.

Autorzy serialu dokumentalnego ujawnili notatki, z których wynika, że w dniu pogrzebu głowy państwa, Donald Tusk i Bronisław Komorowski mieli już rozmawiać o resecie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Ustalenia Michała Rachonia i prof. Sławomira Cenckiewicza komentował w TVP Info minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

- W moim resorcie jest dokument - również go udostępniłem - z którego wynika, że jeszcze 10 kwietnia, zaraz po tragedii były listy kondolencyjne, w których pojawiały się teksty, że to „szansa na otwarcie naszych relacji”, „szansa na poprawę relacji polsko-rosyjskich” w związku z katastrofą. To było druzgocące. Tego samego dnia ktoś potrafił podpisać list i wysłać, że „liczy na lepsze relacje z Polską, w związku z katastrofą” - mówił szef resortu.

Wskazał, że jeśli mowa o pogrzebie, odległym o kilkanaście dni to, - jak przyznał Buda - „kompletnie się temu nie dziwi”.

- Rząd polski wtedy nie podejmował żadnego trudu, niczego nie chciał. Stronie rosyjskiej nie było nawet czego pacyfikować. W imię jakiegoś absurdalnego polepszenia relacji próbowano tę sprawę zamieść pod dywan

– mówił dalej.

Buda podkreslił, że „jeżeli nie było oczekiwań po stronie polskiej, ciężko mówić o tym, że Rosja miała tutaj dać coś od siebie”.

- Strona rosyjska czuła się zagrożona w tej sprawie, bo miała świadomość, jaką rolę odegrała w tej katastrofie

– podsumował.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent prof. Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

 Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

 

Antoni Zambrowski
Wczytuję ocenę...
Komentarze (23)
Anonim 09.09.2023 17:03
Podłość Tuska i całej PO PZPR nie zna granic, tak mogą się tylko zachowywać zdrajcy
Omar 09.09.2023 12:49
Wygonic wszystkich rosjan z Polski.Wynalezc tych armiejcow co uciekali ostatnio z transportu do rosji . Won za don.
Anonim 09.09.2023 11:08
Postawę antypilskich gnybów mozna bylo zobaczyć jak czekali na lotnisku na trumny. Jak sie smiali, moze nawet kawaly dobie opowiadali. Komotowski mial miche tak uśmiechnietą jakby 100 milionów euro wygrał. To byla banda antypolska a nie Polacy. Żaden Polak tak nie zachowywałby się nigdy!
Anonim 09.09.2023 10:28
Buda trafnie ocenił stan ówczesnego Tuskowego nierządu putinowsko-makrelowskiego.Ten nierząd Tuskolandii nawet nie na kolanach był,ale leżal jak pies u stów ruskich, niemieckich i brukselskich.A symbolem była funkcja szatniarza realizowana przez Tuska.Polska nie miała wówczas rządu polskiego.Nie miala też polskiego prezydenta, tylko żyrandol.Ale w 2015r Polacy wybrali nastepcę Lecha Kaczynskiego polskiego prezydenta i polski rząd.I teraz 15.10.2023r też umocnia Polskę i Polacy wybiorą PiS
AnonimTu 09.09.2023 09:32
Tusk za Smolensk przepraszal Ruskich i dawal im odznaczenia
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo