Stworzenie strategii kulturalnej miasta, wsparcie dla lokalnych artystów oraz upowszechnienie dostępu do kultury to niektóre z zapowiedzi działań w obszarze kultury przedstawione przez kandydującą na fotel prezydenta stolicy Dolnego Śląska posłankę PiS Mirosławę Stachowiaka-Różecką.
Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Wrocławia przedstawiła elementy programu wyborczego w obszarze kultury.
Stachowiak-Różecka podkreśliła, że uczestnictwo mieszkańców Wrocławia w życiu kulturalnym miasta wciąż jest „bardzo małe”. „Dlatego trzeba wyjść z nią (kulturą) do mieszkańców, trzeba ich angażować i zachęcać, trzeba trafiać w ich potrzeby, ale też edukować” - podkreśliła posłanka w wysłanych założeniach programowych.
Kandydatka Zjednoczonej Prawicy zapowiedziała stworzenie długofalowej strategii kulturalnej Wrocławia, wsparcie lokalnych artystów oraz upowszechnienie dostępu do kultury. „Chcę we Wrocławiu wspierać organizację wydarzeń dostępnych dla każdego, nie tylko dla elitarnego grona. Jeden bilet na wydarzenie kulturalne raz na rok dla każdego – za złotówkę” - oświadczyła Stachowiak-Różecka.
Zapowiedziała również budowę hali wystawienniczej we Wrocławiu oraz wsparcie dla tzw. start-upów artystycznych.
„Zamierzam wspierać we Wrocławiu startupy artystyczne przez udostępnianie młodym artystom sprzętu i miejsc czy pracowni, w których będą mogli rozwijać swoje talenty. Ważne, by znalazły się takie miejsca także na wrocławskich osiedlach, dlatego powstaną również Osiedlowe Pracownie Artystyczne – na strychach komunalnych budynków czy niewykorzystywanych budynkach dworców kolejowych”
- podkreśliła.
W programie wyborczym znalazło się również wprowadzenie inicjatywy zwanej Szkoła Miejsce Spotkań. Według założeń wrocławskie szkoły miałby stać się również miejscem organizacji wystaw, spektakli i koncertów. „Szkoła stanie się centrum życia lokalnego, miejscem integracji lokalnej społeczności – osiedlowym ośrodkiem kultury. Po południu spotkają się tam dzieci i seniorzy na zajęciach specjalnie dla nich dedykowanych. Mieszkańcy będą mogli zobaczyć ciekawą wystawę lub przyjść na osiedlowy koncert” - dodała Stachowiak-Różecka.
Kandydatka chce też, aby w przestrzeni miejskiej Wrocławia co roku na wiosnę był organizowany festiwal muzyczny.
Święto będzie imprezą plenerową, która odbywać się będzie w każdym możliwym miejscu Wrocławia i stanie się okazją do otwarcia dla muzyki miejsc, w których z reguły nie jest wykonywana "na żywo"
- zapowiedziała.
W programie znalazły się także postulat otwarcia letnich kin plenerowych na wrocławskich osiedlach oraz zapewnienie o zwiększeniu budżetu na renowacje zabytków.
Start w wyborach prezydenckich we Wrocławiu oprócz Stachowiak-Różeckiej ogłosili dotychczas: Jacek Sutryk - kandydat Koalicji Obywatelskiej, Jerzy Michalak - kandydat Bezpartyjnego Ruchu Obywatelskiego Jerzego Michalaka, Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, która wystartuje z komitetu "Wrocław dla wszystkich", Małgorzata Tracz z Partii Zieloni, Katarzyna Obara-Kowalska (Bezpartyjni) oraz Zbigniew Jarząbek - kandydat ruchu Kukiz'15.