Na Uniwersytecie Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie rozpoczęła się dziś doroczna konferencja naukowa dotycząca historii Polonii organizowana przez Światową Radę Badań nad Polonią. Tegoroczna konferencja zatytułowana jest "Polskie wychodźstwo i jego przyczyny podczas II Wojny Światowej i po jej zakończeniu". Wręczono cztery Krzyże Polonii i przedstawiono plany budowy polonijnego pomnika w Warszawie.
Prezesem Światowej Rady Badań nad Polonią i przewodniczącym Konferencji jest mieszkający w USA Walter Wiesław Gołębiewski, Prezydent Kongresu Polonii Amerykańskiej oddział Zachodnia Floryda oraz Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej na Florydzie. W okresie Stanu Wojennego Prezes Wiesław Gołębiewski działał w USA w organizacji Pomost, która zbierała i przekazywała środki dla podziemnej "Solidarności" w Polsce, a także prowadziła szeroko zakrojoną akcję informacyjną o sytuacji w Polsce podczas Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 1984 roku. W ramach tej akcji pod słynnym napisem HOLLYWOOD umieszczony został napis "SOLIDARITY STILL ALIVE" - "Solidarność żyje".
Podczas uroczystości rozpoczęcia Konferencji odczytano listy od Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i od Klubu Jagiellońskiego z Londynu. Przedstawiona została także koncepcja budowy pomnika Polonii w Warszawie. Wykład inauguracyjny wygłosił Prof. Wiesław Wysocki.
Wręczono również cztery ustanowione przez Światową Radę Badań nad Polonią Krzyże Polonii. Odznaczeni zostali: ks. Prof Bernard Koodziej, Chrystusowiec; ks. Prof Waldemar Gliński, ks. dr Zdzisław Malczewski, Chrystusowiec oraz Pani Bożenna Urbanowicz-Gilbride.
Obrady Konferencji będą kontynuowane jutro, natomiast w sobotę 26.10 w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się uroczysty koncert z okazji setnej rocznicy urodzin Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego.