Mieszkańcy stolicy chcą ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Tak wynika z konsultacji przeprowadzonych przez miasto. W badaniu wzięło udział prawie 9 tys. osób.
Po analizie uwag i opinii z konsultacji ratusz przygotuje projekt uchwały, który trafi pod obrady rady Warszawy. Radni podejmą ostateczną decyzję o ewentualnym wprowadzeniu nocnej prohibicji.
Osoby mieszkające w Warszawie pytano o opinię na temat propozycji ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych w sklepach i na stacjach benzynowych, o godziny (między 22.00 a 6.00), w których powinno obowiązywać to ograniczenie, a także o obszar Warszawy, na którym powinno obowiązywać ograniczenie (całe miasto czy wybrane dzielnice).
Takie pytania zadawano przez ankietę online na platformie konsultacyjnej podczas sześciu spotkań warsztatowych w różnych dzielnicach, a także w namiotach konsultacyjnych ustawionych na dużych imprezach miejskich. Dodatkowo do urzędu miasta wpłynęło kilkanaście stanowisk od rad osiedli, wspólnot mieszkaniowych i organizacji pozarządowych.
"Ankietę na miejskiej stronie wypełniły 8384 osoby. Jej wyniki jednoznacznie pokazały, że większość mieszkanek i mieszkańców Warszawy popiera wprowadzenie nocnego ograniczenia sprzedaży alkoholu"
211 osób przyszło na spotkania, 334 osoby odwiedziły namioty konsultacyjne, 8 osób wzięło udział w spotkaniach dla seniorów i rad młodzieżowych. Do urzędu miasta wpłynęło też 13 stanowisk (dwa po 30 czerwca 2024) od rad osiedli, wspólnot mieszkaniowych i od organizacji pozarządowych.
Osoby biorące udział w ankiecie odpowiadały następująco: 80,78 proc. – "jestem za", 18,24 proc. – "jestem przeciw", 0,98 proc. – "trudno powiedzieć".
Spośród osób popierających ograniczenie 96,9 proc. chce, aby obowiązywało ono w całej Warszawie. 70,9 proc. warszawiaków chce, aby obowiązywało ono w godzinach 22.00-6.00.
Według badania z września 2023 r. 60 proc. osób popiera wprowadzenie ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych (między 22.00 a 6.00).
"W czasie dyskusji najczęściej poruszanymi tematami było poczucie bezpieczeństwa, promowanie odpowiedzialnego podejścia do alkoholu oraz zmniejszenie ilości spożywanych napojów alkoholowych, szczególnie wśród młodzieży. Nie bez znaczenia pozostają kwestie zakłócania ciszy nocnej, konieczności interwencji służb porządkowych oraz zanieczyszczenia i dewastacji przestrzeni publicznej"
W spotkaniach brali również udział przedsiębiorcy, którzy wyrazili swoje obawy związane z konsekwencjami takiego ograniczenia.
Po zapoznaniu się z opinią mieszkańców wyrażoną w konsultacjach prezydent Warszawy zlecił przygotowanie projektu uchwały ograniczającej nocną sprzedaż alkoholu w sklepach i na stacjach benzynowych w całym mieście w godzinach od 23.00 do 6.00. Projekt ten zostanie przedstawiony radzie Warszawy, która podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie. Jeśli rada zdecyduje się na wprowadzenie ograniczenia, będzie musiała zasięgnąć opinii rad dzielnic, które mają 30 dni na przedstawianie stanowiska. Ograniczenie to będzie oddziaływać na gminy sąsiadujące z Warszawą, dlatego na etapie przygotowania uchwały jak i ewentualnego wprowadzania ograniczenia planowane są konsultacje i współpraca z okolicznymi samorządami.