Gazeta Polska: SMOLEŃSKA ZEMSTA TUSKA Czytaj więcej!

Walka z patriarchatem i wspieranie LGBTQ+. UJAWNIAMY harmonogram szkoleń w TVN

"System patriarchalny i stereotypy płciowe", "O co chodzi kobietom walczącym o swoje prawa?", " LGBTQ+. Rozumiem i wspieram" - to nazwy kursów z harmonogramu szkoleń i warsztatów na grudzień dla pracowników TVN. Do treści wewnętrznej wiadomości rozsyłanej między pracownikami stacji dotarł portal Niezalezna.pl.

Drozdi-Pn, Public domain, via Wikimedia Commons/ Chickenonline

Pod koniec listopada wśród pracowników telewizji TVN rozsyłany był e-mail, którego tematem był "Harmonogram szkoleń w grudniu" (oczywiście mających się odbyć zdalnie, poprzez internet). W jego treści czytamy:

Drodzy, poniżej znajdziecie harmonogram szkoleń i warsztatów na grudzień. W tym miesiącu poza cyklem LGBTQ+. Rozumiem i wspieram, prowadzonego przez Kamila Kuhra, wprowadzamy nową serię spotkań i warsztatów Ten straszny feminizm!, podczas których dr n. hum. Sandra Frydrysiak przybliżać nam będzie pojęcia i zjawiska dotyczące szeroko rozumianej kwestii równości/nierówności płci, w kontekście historycznym, społecznym i językowym. Zarówno Sandra, jak i Kamil są wykładowcami SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego. Dodatkowo zapraszamy na spotkanie z Tomkiem Majewskim, który wprowadzi nas w kwestie komunikacji opartej na empatii (innymi słowy: Non-Violent Communication). Docelowo chcielibyśmy zorganizować warsztaty NVC w mniejszych grupach, więc jeżeli spodoba Wam się ten temat i będziecie chcieli go zgłębiać, to jesteśmy tu dla Was. Gorąco zachęcamy do zapisów!

W dalszej części wiadomości znajduje się szczegółowy harmonogram zajęć - przypominający plan studiów gender lub wykładów dla młodzieżówki Partii Razem. Oto wybrane szkolenia dla pracowników TVN:

4.12 – piątek, 10:00 – 11:30 O co chodzi kobietom walczącym o swoje prawa? 
•       Wpływ społeczeństwa i kultury na kształtowanie płci
•       System patriarchalny i stereotypy płciowe
•       Dyskusja o równości/nierówności płci

 

18.12 – piątek, 14:00 – 15:30  Parler-femme: formuła „mówić jako kobieta” w teorii i praktyce
•       Feminizm, tło historyczne i społeczne
•       Herstory/History
•       Język inkluzywny, feminatywy – używać czy nie?
•       Dyskusja z elementami ćwiczeniowymi

 

7.12 - poniedziałek, 13:30 – 15:00   LGBTQ+. Rozumiem i wspieram – część 2 
•       Sytuacja społeczna osób LGBTQ+ na świecie i w Polsce (równość małżeńska, uzgadnianie płci)
•       Stres mniejszościowy wśród osób LGBTQ+
•       "Krąg zaufania" - ćwiczenie autorefleksyjne
•       "Pierwsze wrażenie" - ćwiczenie dotyczące nieuświadomionych uprzedzeń

 

16.12 – środa, 15:00 – 16:30 LGBTQ+. Rozumiem i wspieram – część 3 
•       "Wychodzenie z szafy" w pracy.
•       Produktywność a bycie w pełni sobą w pracy
•       "Mój pierwszy dzień w pracy" - ćwiczenie na empatię
•       "Intencje i interpretacje" - ćwiczenie o mikroagresjach

Dodajmy, że Kamil Kuhr ("doktorant Uniwersytetu SWPS, kulturoznawca, prowadzi projekt badawczy o sytuacji mieszkaniowej uchodźców w Polsce") - prowadzący cykl szkoleń o LGBT - i Sandra Frydrysiak ("adiunktka Uniwersytetu SWPS w Warszawie, socjolożka i kulturoznawczyni, ekspertka gender studies") nauczająca pracowników TVN o "równości/nierówności płci", w 2019 r. wspólnie napisali tekst w "Gazecie Wyborczej". Jego tytuł to "Deklaracja LGBT+. Czy Kaczyńskiemu uda się zrobić z gejów i lesbijek nowych uchodźców?". W artykule twierdzili:

W ostatnich latach coraz więcej osób opowiada się za prawem do małżeństw (30 proc.) i adopcji dzieci (11 proc.) dla LGBT+ oraz prawem do publicznego okazywania uczuć (32 proc.). [...] PiS kreuje zagrożenie, by zmobilizować elektorat i odwrócić trend otwierania się społeczeństwa na osoby LGBT+. Czy taki „powrót do przeszłości” jest możliwy? Pamiętamy, jak szybko zradykalizowały się postawy wobec uchodźców w ostatnich latach. Z drugiej strony społeczność LGBT+ oprócz tego, że jednak bliższa swoim sąsiadom niż abstrakcyjni uchodźcy, jest dobrze „usieciowiona” politycznie i współpracuje z innymi grupami dyskryminowanymi. Nawet ten tekst – napisany przez kobietę i wyoutowanego geja – jest wyrazem takiej współpracy. 

 

 



Źródło: niezalezna.pl

 

Magdalena Nowak