Koszulka "Nie Bać Tuska" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

W grudniu proces prezesa krakowskiego sądu

Na 13 grudnia Sąd Okręgowy w Rzeszowie wyznaczył termin rozpoczęcia procesu b. prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie Krzysztofa S. Jest on oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przyjmowanie korzyści majątkowych i pranie brudnych pieniędzy.

maxpixel.freegreatpicture.com

Rzeczniczka Sądu Okręgowego w Rzeszowie Marzena Ossolińska-Plęs poinformowała, że wyznaczone wcześniej terminy na listopad są nieaktualne z powodu choroby obrońcy oskarżonego.

Jak dodała, obrońca Krzysztofa S. przedstawił sądowi stosowne zaświadczenie od uprawnionego lekarza, z którego wynika, że do 12 grudnia br. nie może on uczestniczyć w rozprawach. W związku z tym terminy listopadowe (22, 23, 29 i 30 listopada) są nieaktualne, natomiast terminy rozpraw wyznaczone na 13 i 14 grudnia są nadal aktualne.

Prokuratura zarzuciła Krzysztofowi S. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, na czele której miał stać inny podejrzany w tej sprawie - dyrektor Sądu Apelacyjnego w Krakowie Andrzej P.

Krzysztof S. odpowie też za niedopełnienie obowiązków prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie i przyjmowanie korzyści majątkowych znacznej wartości w kwocie nie mniejszej niż 376,3 tys. zł.

Korzyści te - według śledczych - były przyjmowane przez byłego prezesa SA w Krakowie jako zapłata za realizację rzekomych zamówień na opracowania teoretyczne; otrzymywał on je w zamian za przychylność dla pozostałych członków zorganizowanej grupy przestępczej oraz brak realizacji obowiązków prezesa sądu i w ten sposób umożliwienie pozostałym podejrzanym przywłaszczenia co najmniej 21 mln zł na szkodę SA w Krakowie.

Prokuratura oskarżyła Krzysztofa S. także o pranie brudnych pieniędzy i poświadczanie nieprawdy w dokumentach.
Oskarżenie Krzysztofa S. było możliwe po tym, gdy 20 marca 2017 r. Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Łodzi uchylił na wniosek prokuratury immunitet sędziemu. W uchwale tej Sąd Dyscyplinarny nie uwzględnił jednak wniosku prokuratury o wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie b. prezesa. Prokurator zaskarżył tę część rozstrzygnięcia do Sądu Najwyższego.

SN uwzględnił zażalenie prokuratury i 8 czerwca podjął uchwałę o wyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Krzysztofa S. Jeszcze tego samego dnia b. prezes został zatrzymany, a 10 czerwca sąd wyraził zgodę na jego aresztowanie.

Wątek dotyczący b. prezesa SA w Krakowie został wyłączony ze śledztwa dot. domniemanej korupcji w tym sądzie prowadzonym przez rzeszowską prokuraturę regionalną. Zarzuty w tej sprawie usłyszało dotychczas 16 osób, z których 8 przebywa w aresztach.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#sędzia #korupcja #łapówki #pranie brudnych pieniędzy #Kraków #Sąd Apelacyjny #areszt

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wideo