Tworzenie infrastruktury, przeszkolenie kadry, zapewnienie zakwaterowania, pomocy pieniężnej i innego rodzaju opieki, a także przygotowanie do przesiedleń. M.in. do takich działań zobowiązuje państwa członkowskie unijny plan wdrożenia paktu migracyjnego, którego nie chcieli negatywnie zaopiniować posłowie rządzącej koalicji. Oprócz tego w całej Polsce mają powstawać specjalne centra dla cudzoziemców – takich ośrodków może być więcej niż 49.
W ramach nowej strategii rządu „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo”, która skupia się na zagrożeniach hybrydowych ze strony Rosji i Białorusi, powstaje sieć Centrów Integracji Cudzoziemców. Jak informuje MSWiA, placówki te będą świadczyć pomoc prawną, psychologiczną i materialną, a także wspierać migrację legalną. „Przynajmniej 49 centrów” ma działać na zasadzie „one-stop-shop”, co oznacza skupienie różnych form wsparcia w jednym miejscu. Inwestycja opiera się na doświadczeniach z pilotażowych projektów realizowanych w województwach opolskim i wielkopolskim w latach 2014–2020. Na ten cel przeznaczono ponad 432 mln zł.
Mimo że rząd zapewnia, iż centra będą służyć osobom już legalnie przebywającym w Polsce, niektóre środowiska polityczne krytykują te działania.
Europoseł Maciej Wąsik ocenia, że „tworzenie tak wielu centrów to przygotowanie do realizacji paktu migracyjnego”. Wraz z nowymi centrami, Komisja Europejska naciska na państwa członkowskie, by wdrożyły wspólny plan dotyczący migracji i azylu, który ma być w pełni funkcjonalny do połowy 2026 roku.
W dokumencie unijnym podkreślono, że „wszystkie państwa członkowskie muszą te etapy osiągnąć, aby zagwarantować uwarunkowania prawne i operacyjne niezbędne do pomyślnego rozpoczęcia stosowania nowych przepisów w połowie 2026 r.”. Komisja Europejska oczekuje, że państwa członkowskie zapewnią odpowiednią infrastrukturę, zakwaterowanie i pomoc pieniężną dla migrantów, a także dostęp do opieki zdrowotnej i kursów integracyjnych.
Rząd w swoich działaniach podkreśla również konieczność zapewnienia bezpieczeństwa na granicach, szczególnie w kontekście instrumentalnego wykorzystywania migracji przez Rosję i Białoruś. Podczas szczytu UE w Brukseli Rada Europejska wyraziła solidarność z Polską, jednak w dokumentach końcowych znalazły się również zapisy przyspieszające wdrożenie unijnego paktu migracyjnego.