W Kielcach oficjalnie powołano Centralną Dolinę Wodorową im. Braci Łaszczyńskich, unikalne przedsięwzięcie skoncentrowane na rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce. Ponad 70 podmiotów, włączając w to przedsiębiorstwa, samorządy oraz ośrodki naukowe z różnych regionów kraju, przyłączyło się do tego ambitnego projektu.
Powołanie Centralnej Doliny Wodorowej im. Braci Łaszczyńskich miało miejsce w Kieleckim Centrum Kultury. Dolina została zbudowana na fundamencie Centralnego Klastra Wodorowego, który powstał w lipcu 2022 roku z inicjatywy Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria.
Na uroczystość powołania Centralnej Doliny Wodorowej premier Mateusz Morawiecki skierował list do uczestników, w którym zaznaczył, że Centralna Dolina Wodorowa, „zawierając w sobie cały proces produkcji nowego paliwa, jego magazynowania i wykorzystania, stanowi nowoczesną odpowiedź na potrzeby rozwoju i zastosowania niskoemisyjnych źródeł energii”.
Podkreślił również, że działalność Doliny istotnie wpłynie na wzrost gospodarczy w województwach, które obejmuje. „Centralna Dolina Wodorowa to zatem kolejny istotny krok w realizacji celów w Polskiej strategii wodorowej. Warto zauważyć, że Polska jest dziś trzecim w Unii Europejskiej, a piątym na świecie producentem wodoru, a prowadzone w naszym kraju projekty dolin wodorowych obejmują swoim zasięgiem niemal cały jego obszar” – zauważył szef rządu.
Obszar geograficzny, który obejmuje nowo utworzona Centralna Dolina Wodorowa, to województwa świętokrzyskie, łódzkie, południowe Mazowsze oraz północne Podkarpacie.
Prezes organizacji, Magdalena Szczukiewicz, podkreśliła znaczenie różnych podmiotów w procesie tworzenia Doliny. „Dwa lata ciężkiej pracy podmiotów zrzeszających klaster wodorowy zostały uwieńczone powołaniem Centralnej Doliny Wodorowej im. Braci Łaszczyńskich. W jej skład wchodzi już ponad 70 podmiotów” – zaznaczyła, dodając, że do projektu przyłączyły się dwa znaczące podmioty: Główny Urząd Miar oraz Rolls-Royce SMR.
Centralna Dolina Wodorowa im. Braci Łaszczyńskich ma ambitne cele, które obejmują inwestycje w słoneczne i wiatrowe źródła energii odnawialnej o mocy 2 GW, inwestycje w elektrolizery do produkcji wodoru o mocy 250 MW oraz zastąpienie energetycznych bloków węglowych blokami gazowymi gotowymi do współspalania wodoru. Planuje również przemianę energetyczną sektora wydobycia na korzyść wodoru jako zielonego paliwa w transporcie ciężkim. Rozwój infrastruktury wodorowej w regionie poprzez produkcję wodoru, stacje do tankowania, kolej pasażerską oraz towarową, jak również transport miejski oparty na paliwie przyszłości, jest kolejnym krokiem# Centralna Dolina Wodorowa: Nowa era rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce