- NABU współpracuje z CBA od początku jego istnienia. Jest to jeden z kluczowych partnerów wśród instytucji stojących na straży prawa, zwłaszcza obecnie. Polscy koledzy wspierają nas w różnych kwestiach. Zarówno w zakresie szkoleń i wymiany poglądów, jak i wspólnych działań, które bez CBA byłyby trudne do przeprowadzenia – mówi „Gazecie Polskiej” o kulisach jednego z najgłośniejszych polsko-ukraińskich śledztw Semen Krywonos, szef Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy.
W najnowszym wydaniu tygodnika "Gazeta Polska" znajdą Państwo ekskluzywny wywiad Piotra Nisztora z Semenem Krywonosem, szefem Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU). Krywonos, najważniejsza postać w ukraińskim aparacie antykorupcyjnym, omawia trudności i osiągnięcia w walce z korupcją na Ukrainie.
Krywonos mówi o strategicznych wyzwaniach stojących przed Ukrainą podczas toczącej się wojny: walce z agresorem i ożywieniu gospodarczym kraju.
Jego zdaniem, skuteczna walka z korupcją jest kluczowa dla osiągnięcia tych celów. W pierwszym półroczu 2023 roku, NABU i SAPO [Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna] wszczęły 286 postępowań przygotowawczych, stawiając zarzuty 137 osobom. To liczby dwukrotnie wyższe niż w całym ubiegłym roku.
Krywonos podkreśla, że obecność korupcji na Ukrainie jest problemem, ale patrząc na osiągnięcia kraju w ostatnich latach, jest powód do optymizmu. Od momentu powstania NABU sądy wydały na podstawie pozwów tej instytucji 161 wyroków skazujących, z tego 125 jest już prawomocnych. Dzięki działalności NABU do państwa wróciło już 6,7 mld hrywien [ponad 230 mln dolarów].
W wywiadzie Krywonos odnosi się również do listu Mike'a Pyle'a, zastępcy doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, do administracji Wołodymyra Zełenskiego, podkreślając, że część z wymienionych reform jest już realizowana.
Krywonos dzieli się także szczegółami na temat współpracy NABU z polskim Centralnym Biurem Antykorupcyjnym (CBA), podkreślając, że CBA jest jednym z kluczowych partnerów NABU w walce z korupcją.
- NABU współpracuje z CBA od początku jego istnienia. Jest to jeden z kluczowych partnerów wśród instytucji stojących na straży prawa, zwłaszcza obecnie. Polscy koledzy wspierają nas w różnych kwestiach. Zarówno w zakresie szkoleń i wymiany poglądów, jak i wspólnych działań, które bez CBA byłyby trudne do przeprowadzenia
- podkreśla w rozmowie Krywonos.