Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Sprawa zakłócenia mszy świętej w Płocku trafi do prokuratury. Uwzględniono zażalenie

Po zażaleniu na odmowę wszczęcia dochodzenia w sprawie złośliwego zakłóceniu mszy świętej w kościele św. Dominika w Płocku (Mazowieckie) w Wielkanoc 21 kwietnia postępowanie to zostało ostatecznie podjęte – poinformował prokurator rejonowy w Płocku Norbert Pęcherzewski.

Kościoł pw. św. Dominika w Płocku
Kościoł pw. św. Dominika w Płocku
By Krzysztof Lisocki - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6297231

Zawiadomienie dotyczyło wizyty 21 kwietnia w płockim kościele św. Dominika dwójki aktywistów, którzy protestowali tam przeciw wystrojowi Grobu Pańskiego, gdzie na tekturowych pudełkach wypisano m.in. słowa: LGBT, gender, agresja, pycha, odrzucenie wiary, a także - kłamstwo, zboczenia, egoizm, hejt, pogarda.

Pod koniec maja rzeczniczka płockiej policji Marta Lewandowska informowała PAP, że w sprawie zawiadomienia podjęto decyzję "o odmowie wszczęcia dochodzenia z uwagi na brak znamion czynu zabronionego" – postanowienie to zostało zatwierdzone przez prokuraturę. Uznano wtedy, że do utarczek słownych, które mogłyby być kwalifikowane jako złośliwe przeszkadzanie, doszło już po zakończeniu aktu religijnego.

- W sprawie zakłócenia przebiegu mszy świętej w niedzielę 21 kwietnia pierwotnie została sporządzona odmowa wszczęcia dochodzenia, ale postępowanie to zostało podjęte po uwzględnieniu zażalenia. Wykonywane będą dalsze czynności procesowe

 – powiedział dzisiaj  szef płockiej Prokuratury Rejonowej. Jak poinformował prokurator Pęcherzewski, zażalenie na odmowę wszczęcia postępowania złożył pełnomocnik proboszcza parafii.

Szef płockiej Prokuratury Rejonowej dodał, że w związku z innymi zawiadomieniami dotyczącymi wydarzeń w kościele św. Dominika w święta Wielkanocne i później są prowadzone postępowania dotyczące m.in. zakłócenia aktu religijnego, do czego miało dojść w Wielką Sobotę 20 kwietnia – nikomu nie przedstawiono dotychczas zarzutów, a także znieważenia przedmiotu czci religijnej, jakim jest obraz Matki Bożej Częstochowskiej – zarzuty przedstawiono dwóm osobom. W toku jest też postępowanie w sprawie gróźb karalnych wobec proboszcza parafii.

W sobotę 20 kwietnia w kościele św. Dominika pojawiło się dwoje aktywistów protestujących przeciw aranżacji wielkanocnego Grobu Pańskiego. Między nimi i proboszczem, jak opisywały m.in. media, doszło do wymiany zdań – jeden z aktywistów nagrywał zajście telefonem komórkowym. Gdy wezwano policję, zarzucił księdzu odebranie telefonu, informował też o zaginięciu kart pamięci z aparatu. Ksiądz zawiadomił z kolei o zakłóceniu obrządku religijnego. Aktywiści ponownie przyszli do kościoła w wielkanocną niedzielę 21 kwietnia.

Zgodnie z art. 195. par. 1. kodeksu karnego, "kto złośliwie przeszkadza publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#msza święta #Płock

redakcja