Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Sensacyjny trop w sprawie Collegium Humanum: rosyjskie służby w tle!

Przynajmniej od roku Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego sprawdza, czy rosyjskie lub białoruskie służby specjalne mogły wykorzystywać do prowadzonej działalności w Polsce warszawską uczelnię Collegium Humanum – ustaliła „Gazeta Polska”.

Collegium Humanum
Collegium Humanum - Facebook

To największa afera w szkolnictwie wyższym w III RP. Według Prokuratury Krajowej w Katowicach i Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA), Collegium Humanum przez kilka lat handlowało dyplomami doktora, habilitacji oraz MBA, które uprawniały do zasiadania w radach nadzorczych spółek skarbu państwa i przedsiębiorstw samorządowych. Śledczy sprawdzają, czy kupowali je politycy różnych partii; dyplomy Collegium Humanum posiadają też warszawscy samorządowcy. Obecnie trwa analiza, które z tych osób faktycznie studiowały i zdawały egzaminy, a które kupiły dokumenty.

Może to dotyczyć nawet setek osób.

Mózgiem całego procederu miał być Paweł Cz., założyciel i były rektor Collegium Humanum, obecnie przebywający w areszcie tymczasowym. Z nieoficjalnych informacji wynika, że negocjuje on warunki współpracy ze śledczymi. Oprócz niego zarzuty usłyszały osoby, które miały naganiać uczelni klientów tego nielegalnego procederu. Sprawa może być jednak dużo poważniejsza niż handel lewymi dyplomami. Z ustaleń „Gazety Polskiej” wynika, że ABW bada, czy Collegium Humanum nie było wykorzystywane przez rosyjskie lub białoruskie służby specjalne do działań prowadzonych w Polsce.

Prześwietlane są m.in. relacje Pawła Cz. z przedstawicielami rosyjskich i białoruskich uczelni wyższych oraz czy w linkach i aplikacjach wykorzystywanych przez studentów i wykładowców w czasie pandemii COVID-19 nie było zaszyte oprogramowanie szpiegujące.

Collegium Humanum powstało w połowie 2018 roku, założone przez Instytut Studiów Międzynarodowych i Edukacji Humanum, którego właścicielem jest Paweł Cz. Wcześniej był on rektorem innej warszawskiej uczelni – Wyższej Szkoły Menadżerskiej (obecnie MANS). Został jednak odwołany przez senat uczelni w związku z „czynem nieuczciwej konkurencji”.

Na trop afery handlu przez Collegium Humanum lewymi dyplomami CBA trafiło w 2021 roku przy okazji sprawy lekarza Marka S., który za 9,5 tys. zł uzyskał dyplom MBA bez odbycia studiów i egzaminów. Śledztwo w tej sprawie wszczęto w marcu 2022 roku, a w sierpniu 2022 roku agenci CBA dokonali pierwszego przeszukania w Collegium Humanum. Marek S. został zatrzymany i usłyszał zarzuty korupcji. Rektor uczelni, Paweł Cz., został zatrzymany w lutym 2023 roku i postawiono mu 30 zarzutów.

Sprawa wywołała polityczne trzęsienie ziemi, gdy okazało się, że dyplomy MBA wydawane przez Collegium Humanum posiadają politycy niemal wszystkich liczących się partii politycznych, w tym PO, PiS i Polski 2050. Wśród nich są warszawscy samorządowcy, wysocy rangą wojskowi, oficerowie służb specjalnych, straży pożarnej oraz menedżerowie. Prokuratura sprawdza, które z tych osób kupiły dyplomy bez uczęszczania na zajęcia i zdawania egzaminów.

ABW bada także relacje Pawła Cz. z przedstawicielami państwowych białoruskich szkół zarządzanych przez reżim Łukaszenki. Collegium Humanum współpracowało z Białoruską Państwową Akademią Łączności, kształcącą specjalistów dla białoruskich służb specjalnych. „Ustaliliśmy, że naukowcy z Białorusi wydatnie wspierali Pawła Cz. w tworzeniu Collegium Humanum” – mówi rozmówca "GP" z ABW. Sprawdzane są również relacje Cz. na Słowacji, gdzie rosyjskie służby prowadzą intensywne działania. Collegium Humanum współpracowało ze słowackimi uczelniami, a Paweł Cz. zdobył tam dwa tytuły doktora habilitowanego. Uczelnia prowadziła działalność także w Uzbekistanie, gdzie Paweł Cz. został konsulem honorowym.

ABW bada również, czy oprogramowanie wykorzystywane przez studentów i wykładowców Collegium Humanum do zdalnych wykładów nie zawierało szpiegowskich elementów. „Chodzi o weryfikację, czy w linku i aplikacji wysyłanej przez uczelnie nie znajdowało się oprogramowanie szpiegujące” – mówi rozmówca z ABW. Collegium Humanum nie skomentowało tych doniesień, a prokuratura odmówiła udzielenia szczegółowych informacji „z uwagi na dobro postępowania przygotowawczego”.

Całość artykułu Piotra Nisztora, w którym szczegółowo opisane są kulisy największej afery w szkolnictwie wyższym III RP oraz śledztwa ABW, można przeczytać w najnowszym wydaniu tygodnika "Gazeta Polska"

 



Źródło: Gazeta Polska

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Piotr Nisztor
Wczytuję ocenę...
Wideo