Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski zaapelował o szybkie zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Senatu w celu rozpatrzenia ustawy ws. koronawirusa. Zwrócił się też do senatorów Platformy Obywatelskiej "by nie próbowali blokować" ustawy poprawkami.
Wczoraj późnym wieczorem Sejm uchwalił ustawę dotyczącą szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa. Za ustawą głosowało 400 posłów, 11 było przeciw, 7 wstrzymało się od głosu. Projekt ustawy przygotował rząd.
- Sejm przyjął dobre i potrzebne przepisy w związku z zagrożeniem koronawirusem. Teraz czas na Senat i szybkie zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia. Apeluję by senatorowie PO nie próbowali blokować projektu poprawkami, tak jak w przypadku 13 emerytury
– napisał Karczewski na Twitterze.
Sejm przyjął dobre i potrzebne przepisy w związku z zagrożeniem koronawirusem. Teraz czas na @PolskiSenat i szybkie zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia. Apeluję by senatorowie PO nie próbowali blokować projektu poprawkami, tak jak w przypadku 13 emerytury.
— Stanisław Karczewski (@StKarczewski) March 3, 2020
Uchwalona wczoraj ustawa zakłada m.in., że pracodawca będzie mógł polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków zdalnie z domu. Przyznaje prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, za okres nie dłuższy niż 14 dni, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.
Ustawa przewiduje możliwość dokonywania zamówień na towary lub usługi niezbędne do przeciwdziałania COVID-19, bez stosowania prawa zamówień publicznych. Określa także m.in. zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w związku z rozprzestrzenianiem COVID-19 oraz zasady finansowania tych świadczeń. W skrajnym przypadku, gdy stan epidemii i zagrożenia przekroczy możliwość działania administracji rządowej i samorządów rząd może rozporządzeniem określić zagrożony obszar wraz ze wskazaniem rodzaju strefy, na którym wystąpił stan epidemii lub stan zagrożenia epidemicznego oraz rodzaj stosowanych na tym terenie rozwiązań.