Rząd już po katastrofalnej powodzi tnie pieniądze na zarządzanie zasobami wodnymi. Ministerstwo Rolnictwa zakłada zmniejszenie środków na ten cel o 8,1 mln euro.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przesłało do uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia ”w sprawie wysokości limitów środków dostępnych w poszczególnych województwach lub latach w ramach określonych działań lub poddziałań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”. Projekt pochodzi z 7 października, a więc powstał już po katastrofalnej powodzi.
Ministerstwo zmienia w nim limity środków dostępnych w poszczególnych województwach lub w ramach określonych działań lub poddziałań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Resort zakłada cięcie niewykorzystanych do tej pory środków i przesunięcie ich na inne cele. Gdzie znaleziono oszczędności? W zarządzaniu zasobami wodnymi. To jest szczególnie dziwne po powodzi i wcześniejszej suszy hydrologicznej, która w tym sezonie znowu dała odczuć się rolnikom w wielu regionach Polski.
W ramach operacji „Zarządzanie zasobami wodnymi” nabory wniosków są skierowane do dwóch grup odbiorców – Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz do gmin.
Ministerstwo podkreśla w uzasadnieniu projektu, że kwoty wnioskowane przez PGW Wody Polskie „prawie całkowicie wyczerpują alokację środków”. Jednak i tutaj „zidentyfikowano” ok. 1,1 mln euro oszczędności.
Z kolei zapotrzebowanie zgłaszane przez gminy w przeprowadzonych naborach jest mniejsze od planowanego. Na chwilę obecną, biorąc pod uwagę liczbę i kwotę złożonych wniosków o przyznanie pomocy w zakończonych naborach, szacuje się, że możliwe jest zmniejszenie budżetu tego instrumentu wsparcia o ok. 7 mln euro (dotyczy 10 województw)
Na tym etapie proponowane są przesunięcia środków z instrumentów (kopert), w których nie są prowadzone już nabory i w których nie ma wnioskodawców oczekujących na przyznanie pomocy lub kwota dostępnych środków przekracza zapotrzebowanie wynikające ze złożonych wniosków, do instrumentów (kopert) w których wnioskodawcy nadal oczekują na przyznanie pomocy w ramach już złożonych wniosków o przyznanie pomocy. Z tego powodu w przypadku instrumentu „Zarządzanie zasobami wodnymi” zaproponowano zmniejszenie kwoty dostępnych środków do poziomu wystarczającego na sfinansowanie wszystkich wniosków złożonych w poszczególnych województwach, także w ramach dodatkowych naborów. Zapotrzebowanie wynikające ze złożonych wniosków jest niższe od aktualnej kwoty dostępnych w środków w poszczególnych województwach.
Ostateczna kwota realokacji zostanie ustalona po konsultacjach z samorządami województw, a ewentualne dalsze przesunięcia będą możliwe po zakończeniu przez pozostałe samorządy województw naborów wniosków, tak, aby dopasować budżety do zapotrzebowania na środki. W przypadku zgłoszenia przez którykolwiek z samorządów województw zapotrzebowanie na dodatkowe środki potrzebne do sfinansowania oczekujących na podpisanie umowy wniosków w ramach operacji typu „Zarządzanie zasobami wodnymi”, prośba taka zostanie przez MRiRW uwzględniona